
Gruzínsky vojak stráži údolie Pankisi. FOTO - TASR/AP
Zmierlivý tón stretnutia prudko kontrastoval so slovnou vojnou medzi Tbilisi a Moskvou, ktorá prebieha od konca augusta. Spor vyvrcholil 11. septembra, keď Putin pohrozil, že podnikne preventívne útoky na čečenských ozbrojencov, ktorí sa ukrývajú v gruzínskom priesmyku Pankisi. Ten sa nachádza v severovýchodnej časti Gruzínska pozdĺž čečenského úseku gruzínsko-ruských hraníc.
Následkom dvoch čečenských vojen sa do Gruzínska valia tisíce čečenských utečencov, ktorí unikajú pred ruskou armádou. Ruská strana vytrvalo žiada, aby smela urobiť vojenskú operáciu proti čečenským utečencom na gruzínskej pôde.
Takýto vývoj udalostí by znamenal presun čečenského konfliktu na gruzínske územie, čo gruzínski predstavitelia nemohli prijať. Ruské ozbrojené sily, ktoré si nevedeli poradiť s čečenským konfliktom na vlastnej pôde, by sotva zvládli čečenských rebelov v horskom priesmyku Pankisi.
Pondelkové stretnutie Putina a Ševardnadzeho prinieslo štyri výsledky, ktoré podľa gruzínskeho prezidenta znamenajú novú éru vo vzťahoch oboch susediacich štátov. Zúčastnené strany sa dohodli na spoločnom hliadkovaní na hraniciach popri priesmyku Pankisi, sľúbili si, že zintenzívnia spoluprácu zvláštnych služieb, budú si vymieňať informácie a vymenúvať mimoriadnych splnomocnencov pre riešenie budúcich sporov.
Gruzínsko tiež súhlasilo s vydaním trinástich čečenských bojovníkov, ktorých gruzínska armáda zadržala počas letnej protiteroristickej operácie.
Tbilisi piatich z nich Moskve vydalo už tesne pred pondelňajším summitom. Potom sa však ozvala Rada Európy a Gruzínsku odporučila, aby ešte raz preverilo, či podozriví sú skutočne teroristami. Tbilisi tak včera ôsmich Čečenov Rusku nevydalo.
Vydanie trinástich čečenských podozrivých samo osebe nemôže tvoriť základ pre kvalitatívne nové vzťahy oboch krajín, ktoré majú oveľa vážnejšie problémy. Putin a Ševardnadze napríklad vynechali tému zrušenia ruských vojenských základní na gruzínskom území. Tri ruské vojenské základne v Gruzínsku, z nich jedna v separatistickej oblasti Abcházska, stále predstavujú ohrozenie bezpečnosti gruzínskeho štátu. Oblasti, v ktorých sa základne nachádzajú, známi ruskí politici často cynicky nazývajú „možnými zdrojmi destabilizácie v Gruzínsku“.
Je samozrejmé, že vzťahy medzi Gruzínskom a Ruskom môžu sotva napredovať, kým Rusko nezačne konečne dodržiavať svoje sľuby z istanbulského summitu OBSE a nestiahne vojenské základne v dohodnutom termíne.
Putin žiada od bývalých republík, aby nešli na Irak
Summit Spoločenstva štátov bývalého Sovietskeho zväzu, ktorý prebiehal v Moldavsku, bol formálne vyhlásený za schôdzku rovných. V praxi to podľa agentúrnych správ vyzeralo tak, že prezident Putin postupne prijímal na audiencii jedného štátnika za druhým.
Moskva sa pustila do obnovovania svojho vplyvu v Strednej Ázií s novou vervou potom, čo Spojené štáty v oblasti začali umiestňovať svoje jednotky ako súčasť post-septembrovej antiteroristickej kampane, píše agentúra AP.V Kišiňove sa zatiaľ Vladimir Putin snažil od bývalých sovietskych vazalov vymámiť prísľub, že sa priamo ani nepriamo nezúčastnia na americkej vojenskej akcii proti Iraku. (zo)
Autor: BIDZINA JAVACHIŠILI, BARDI KOPLATADZE, Tbilisi pre SME