
V Bagdade vidieť na uliciach aj džípy a drahé autá. Všetky ale majú Saddámov portrét.
FOTO – TASR/EPA
Hoci je väčšina z nich presvedčená o neodvrátiteľnosti vojny, známky paniky v Bagdade nehľadajte, píše agentúra AFP.
Vidina bojov ale rozmetala hospodárske zlepšenie, ktoré sa v Iraku začínalo prejavovať. Abú Jásir je majiteľom autobazáru a americkému prezidentovi Georgovi Bushovi ani jeho politike nemôže prísť na meno. „Za tri dni som nepredal jediné auto. V septembri som prišiel o polovicu zisku,“ hovorí rozhorčene.
Ešte pred šiestimi rokmi bol zázrak dostať sa v Bagdade k pneumatikám, nárazníkom a ďalším náhradným dielom. Po zavedení programu ropa za potraviny, ktorý umožňuje Iraku kontrolovaný predaj ropy, sa to zlepšilo. Na uliciach už nejazdia len bezútešné rachotiny, ale bežne možno vidieť aj mercedesy, BMW, peugeoty a džípy.
Predávajú sa tu za dve tretiny cien platných v Libanone, odkiaľ sú dovážané. Irak udržiava veľmi nízke colné i registračné poplatky, aby podporil záujem zákazníkov.
Medzinárodné embargo vytvorilo triedu irackých zbohatlíkov. Mnohí z nich sú poľnohospodári, ktorí zásobovali trh v čase, keď v Iraku nič nebolo, a ktorí teraz utrácajú bez obmedzenia.
Okrem toho otvorenie irackého trhu susedným krajinám povzbudilo arabských podnikateľov, aby sa spojili s Iračanmi pri vytváraní nových podnikov. To značne rozvinulo súkromný sektor, schopný vytvoriť množstvo pracovných miest s príťažlivými platmi. V porovnaní so štátnou službou, kde sa priemerná mesačná mzda pohybuje okolo 20 dolárov, sa dá v súkromnom sektore zarobiť päťnásobok.
A toto veľmi pomaly sa uzdravujúce hospodárstvo je znovu ohrozené a čelí neistote. Sýrski a libanonskí obchodníci v Bagdade vyčkávajú. Napríklad Libanončan Árif je pripravený rozbehnúť s10-tisíc dolármi podnik na toaletný papier. „Ďalej zaisťujem dodávky bežného tovaru, ale s investíciami dlhodobého charakteru je zatiaľ treba počkať,“ hovorí.
Čakanie bude asi dlhé a bolestné. Väčšina obyvateľov Bagdadu odhaduje začiatok útoku, ak príde, na január. „Neistota – presne o to Američanom ide. Znepokojujú ich hospodárske vzťahy, ktoré sa Iračanom podarilo nadviazať s arabskými susedmi,“ povedal arabský diplomat pôsobiaci v Bagdade.
Irak podpísal dohody o voľnom obchode s viac než desiatimi arabskými štátmi vrátane Egypta, Kataru, Ománu, Sýrie, Libanonu či Spojených arabských emirátov. (čtk, afp)