Prezident Bush sa včera postavil pred národ a snažil sa vysvetliť, ako je to s Irakom. Veľa nového nepovedal, napriek tomu možno jeho prejav označiť za kľúčový. Po presviedčaní spojencov v zahraničí a politikov v americkom Kongrese začal presviedčať aj Američanov.
Miesto, čas ani obsah jeho prejavu neboli náhodné. Pred kamery sa postavil v Ohiu. Podľa ľudí z Bieleho domu tak urobil z dvoch dôvodov: nechcel hovoriť z Washingtonu, lebo by to mohlo vyvolávať dojem, že ide ohlasovať začiatok vojny, a Ohio sa núkalo ako ideálny štát. Pred novembrovými kongresovými voľbami sa tam neodohráva vyrovnaný súboj republikánov a demokratov, a preto to nemohlo pôsobiť, že mu v skutočnosti ide o voľby.
Zdá sa, že aj načasovanie je výsledkom dôkladnej analýzy. V posledných týždňoch začína v prieskumoch klesať podpora útoku. Američania síce stále Busha jednoznačne podporujú a podporujú aj zvrhnutie Saddáma, začínajú však stále viac pochybovať, či je vojna najlepším riešením. Skôr ako príde zásah, by chceli mať pocit, že sa skutočne vyčerpali všetky diplomatické možnosti.
To je pre Busha signál, že musí svojim ľuďom vysvetliť, o čo mu ide. V posledných dňoch sa mu darí získavať podporu u kongresmanov, od ktorých chce rezolúciu otvárajúcu priestor pre zásah. Na to, aby ho mohol uskutočniť, ale potrebuje podporu celej krajiny.
Podľa analytikov dokázal z Iraku urobiť tému číslo jeden. „Ešte pred pár mesiacmi bola agenda úplne inde. Hovorilo sa o korupcii, ekonomických škandáloch a spomalení ekonomiky. Teraz sa hovorí len o Iraku,“ povedal denníku The New York Times historik Robert Dallek.
To Bushovi určite pomohlo. Demokratom tak zobral tému, na ktorej postavili predvolebnú kampaň. Škandály a slabnúca ekonomika by republikánom mohli prehrať voľby. To ale môže aj Irak: ak sa Bushovi nepodarí presvedčiť Američanov, že bubnovanie na útok bolo oprávnené.
Prezident včera nevytiahol zázračné argumenty, ktoré by všetko odrazu objasnili. Možno aj preto, že ich stále nemá. Preto zopakoval, že Saddám Husajn je obrovské nebezpečenstvo, že nečinne čakať je najhorším riešením a že vojna je naopak najmenším rizikom. Spomenul opäť prepojenie Bagdadu na teroristov z al-Káidy, i keď konkrétne dôkazy stále nedodal.
Medzi riadkami ale vyslal hneď dva zásadné signály: na Saddáma zaútočí Amerika spolu so spojencami a útok ešte vôbec nie je neodvrátiteľný.
Najmä zmienka o spoločnom postupe smeruje ďalej ako len k Američanom. Všimnúť si ju mali kongresmani a určite aj európski a arabskí spojenci. „Najviac sa mi pozdávala pasáž o multilaterálnej akcii podporenej OSN. Veľmi to podporujem, je to správny smer,“ reagovala demokratická senátorka Dianne Feinsteinová.
Bush začal včera presviedčať Američanov, pokračuje aj v presviedčaní kongresmanov, Bezpečnostnej rady OSN a sveta. Dôkazom môže byť fakt, že Biely dom nepožiadal o priamy prenos hlavné americké televízne stanice. Jeho slová si tak možno viac ako v obývačkách bežných Američanov všimli v Kongrese a v OSN, kde sa rokuje o rezolúciách o Iraku.
ČO POVEDAL BUSH
„Iracké zbrane hromadného ničenia kontroluje vraždiaci tyran a diktátor, ktorý už použil chemické zbrane a zabil tisícky ľudí.“
* * *
„Budeme viesť koalíciu, ktorá ho odzbrojí.“
* * *
„Myslíme si, že iracký diktátor nemôže hroznými jedmi a chorobami a plynmi a jadrovými zbraňami ohrozovať Ameriku a svet.“
* * *
„Vieme, že Irak a teroristi z al-Káidy majú spoločného nepriateľa – Spojené štáty americké.“
* * *
„Iracký diktátor je Stalinovým žiakom. Používa zabíjanie ako nástroj teroru a kontroly vo vlastnom kabinete, vo vlastnej armáde a dokonca vo vlastnej rodine
AKO REAGOVALI
„Bush zopakoval lži a výmysly, ktoré majú ospravedlniť vojenskú kampaň proti Iraku.“
iracký minister zahraničia Nádží Sabrí
* * *
„Hovorí o koalícii, o akcii spojencov a hovorí, že cieľom je odzbrojenie Iraku… Zdá sa, že francúzska diplomacia bola vypočutá.“
francúzsky expremiér Allain Juppé
* * *
„Chce, aby Kongres dal razítko na Bushovu doktrínu preventívneho útoku a preventívnej vojny. Chce nás vmanévrovať do rezolúcie, ktorá mu dovolí vyhlásiť vojnu kedy chce, ako chce, na ako dlho chce.“
demokratický senátor Robert Byrd