Viceguvernérka Národnej banky Elena Kohútiková nemá strach, že bude po vstupe Slovenska do eurozóny nezamestnaná. „Odovzdáme menovú politiku do európskych rúk, ponecháme si však dôležitú vec – kontrolu nad bankovníctvom a finančníctvom.“ Povedala to v rozhovore pre vplyvný nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Slovensko sa podľa nej zúčastní na voľbách do Európskeho parlamentu už v roku 2004. Kohútiková prezradila, že chce čo najrýchlejšie včleniť krajinu do eurozóny a medzi Dunajom a Tatrami zaviesť spoločnú európsku menu. Vzápätí však upozornila, že Slováci na to zatiaľ nie sú pripravení.
Viceguvernérka spomínala aj jeden z fenoménov slovenského hospodárstva: „S objemom zahraničného obchodu, ktorý činí 150 percent hrubého domáceho produktu, sme takí závislí od exportu, ako niektorí od alkoholu.“
Nemecký denník napísal, že slovenská centrálna banka zvládla dosiaľ všetko tak dobre, že má tak doma, ako aj v zahraničí „totálnu dôveru“ a že nikto nepochybuje o jej nezávislosti. Kohútiková má toto vysvetlenie: „Sme technokratmi bez politických ambícií. Vedenie centrálnej banky sa nemieša do politiky a naopak, politika rešpektuje voľný priestor centrálnej banky.“
Viceguvernérka v jednej z odpovedí neskrývala hrdosť nad doterajším pôsobením v centrálnej banke. Tá podľa nej stála „vždy na čele integračného procesu“ a že ho vedome tlačila dopredu. So zadosťučinením podčiarkla, že „v krátkom čase od vzniku Slovenska sa nám podarilo zmeniť jadro ekonomiky, logiku ekonomického procesu“.
Nešlo však o jednoduchú úlohu. Kohútiková zdôraznila, že spočiatku „výstavba a prestavba prebiehali vo vákuu“. Že chýbali vedomosti o ekonomických a monetárnych súvislostiach, podobne ako kultúrna a historická samozrejmosť pôsobenia centrálnej banky.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov