Rodičovské združenia by mali zastupovať záujmy rodičov na školách týkajúce sa ich detí – pomocou nich rodičia môžu predkladať svoje názory, námety, pripomienky a požiadavky týkajúce sa výchovy a vzdelávania svojich detí. Toto je jedna z ich dvoch hlavných úloh, ktorú však často plnia skôr formálne – rodičia si totiž rodičovské schôdze odsedia, ale návrhy a pripomienky si nechávajú pre seba z obavy, že by sa škola mohla vŕšiť na ich dieťati. Potvrdzujú to skúsenosti ministerstva školstva i školskej inšpekcie.
Druhou úlohou rodičovských združení je zmierňovať účinok zlej finančnej situácie na prácu školy.
Túto úlohu napočudovanie plnia výborne – ak rodič škole neposkytne „dobrovoľný“ príspevok, môže si to on alebo jeho dieťa odniesť. Školská inšpekcia eviduje všelijaké prípady tohto druhu – od vyhrážok, že dieťa sa nebude zúčastňovať na hodinách informatiky, lebo jeho rodič neprispel na počítače, až po návrh na jeho vylúčenie zo školy.
Aby sa tomu rodičia vyhli, radšej platia.
Hlavnou úlohou dnešných rodičovských združení sa tak stalo vyberanie peňazí na zlepšenie stavu škôl. Peniaze na vybavenie počítačovej učebne, najnutnejšie opravy či výmenu starých kobercov sa totiž škole zídu viac ako pripomienky rodičov k výchovno-vzdelávaciemu procesu.
(sr)