
Požiar tankera sa podarilo uhasiť. Okolo zdevastovaného plavidla sa tvoria obrovské ropné škvrny.
FOTO - ČTK/AP
ka kontrašpionáž poverila protiteroristické oddelenie parížskeho súdu predbežným vyšetrovaním. Včera mali na miesto doraziť odborníci z Francúzska. Pri požiari bolo zranených 12 z 25 členov posádky tvorenej 17 Bulharmi a 8 Francúzmi. Jeden Bulhar je dosiaľ nezvestný. Limburg viezol 64-tisíc ton ropy.
Plavidlo, ktoré momentálne nie je možné ovládať, nesú vodné prúdy na západ smerom k prístavu Mukallá. Podľa jemenského záchranárskeho tímu požiar nezachvátil celú loď, ale informácia o rozsahu škody dosiaľ nie je k dispozícii. O príčinách incidentu sa zatiaľ len špekuluje. Možný je technický problém v jednej z nádrží na ropu, ale aj útok prevedený pomocou malého plavidla naloženého výbušninou.
Tajomník francúzskeho konzula v Saná v nedeľu s odvolaním na svedectvo jedného z námorníkov hovoril o útoku malého plavidla s výbušninou. Prikláňa sa k tomu i majiteľ tankeru, spoločnosť Euronav. Jemenská vláda verziu o atentáte podobného druhu, ako bol útok na americkú vojenskú loď v roku 2000, popiera. Plavidlo s výbušninami vtedy nabehlo do lode USS Cole v adenskom prístave. O život vtedy prišlo 17 amerických námorníkov a Saná verziu o atentáte potvrdila až po niekoľkých dňoch.
Podľa kapitána Petra Raesa, výkonného riaditeľa spoločnosti France Ship, bol tanker Limburg nový model s dvojitým trupom a k výbuchu prišlo za dobrého počasia, keď sa loď ledva hýbala. Raes neverí, že na toľko napáchanej škody je nutná sila výbušniny, píše BBC.
Na nebezpečenstvo teroristických útokov na ropné tankery upozorňovalo ústredie Námorníctva Spojených štátov už minulý mesiac.
(čtk, zo)