
Palestínčania nesú staršiu ženu a dieťa zranené črepinami z granátov do nemocnice. Izraelské jednotky zranili 155 ľudí. FOTO - ČTK/AP
h hodinách tanky palestínske územie opustili.
V prestrelke jeden z vrtuľníkov vypálil strelu a zabil na mieste osem ľudí.
Keď vojaci strieľali do davu zhromaždeného pred palestínskou nemocnicou - podľa Izraelčanov v reakcii na odtiaľ prichádzajúcu mínometnú streľbu - zabitý bol jeden Palestínčan.
Palestínska samospráva označila nočnú akciu za masaker. Člen palestínskeho kabinetu Saíb Irikát varoval, že akcia je „predzvesťou plánov na vojenskú okupáciu Gazy“. K akcii došlo počas návštevy vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú politiku Javiera Solanu. Ten do oblasti pricestoval v nedeľu a včera sa mal stretnúť s izraelským premiérom Arielom Šaronom a palestínskym vodcom Jásirom Arafatom.
Plán na vojenskú okupáciu Gazy izraelský kabinet zatiaľ vždy zamietol - práve z obáv pred civilnými obeťami. Včerajšiu akciu Izrael odôvodnil tým, že z Amalu prichádzala v posledných týždňoch častá streľba k neďalekým židovským osadám. Hamas vyzvalo ozbrojené skupiny, aby sa za krvipreliatie v Chán Júnise „pomstili novými útokmi“. Tie by bezpochyby viedli k novým izraelským zásahom v Gaze.
S ozbrojencami skupiny Hamas sa včera zrazili aj palestínski policajti. Najskôr neznámi páchatelia zastrelili veliteľa palestínskej bezpečnosti. Palestínska polícia vraždu pripísala Hamasu a keď sa pokúšala zadržať páchateľov, prepukla prestrelka a pri nej policajti zabili dvoch ľudí.
V pásme Gazy žije 1,2 milióna obyvateľov na 365 štvorcových kilometroch a je to jedno z najhustejšie osídlených miest na svete. Najväčší tábor v Džabalíji má 100 000 obyvateľov, Chán Júnis 50 000. V Gaze, hermeticky uzavretej a obkľúčenej sa utiahli najradikálnejší vodcovia Hamasu, pred mesiacom sem Izrael dokonca deportoval príbuzných atentátnika. Všetky predchádzajúce izraelské pokusy o likvidáciu buniek skupiny Hamas vnútri pásma Gazy sa skončili s vysokým počtom civilných obetí.
(kl, reuters, čtk)