Knižná edícia feministického kultúrneho časopisu Aspekt, Bratislava 2002, preložil Karol Chmel
Poľskú autorku Olgu Tokarczukovú už Európa stihla objaviť. Jej svet a štýl, ktorým ho zachytáva, je fascinujúco bohatý, a zároveň krištáľovo priezračný. Silné témy, pretavené prostriedkami magického realizmu, siahajú hlboko do nepokojného bytia kraja, ktorý je aj nám blízky, len sme ho predtým nikdy takto nevideli. „Zaplavilo ho zúfalstvo, že si s tým všetkým neporadí, že sa ocitol v tej zriedkavej situácii, z ktorej naozaj niet východiska. Pritúlil sa k drobným dievčenským prsiam a plakal. Chcel by som, aby zomrela, povedal zrazu nahlas a zľakol sa svojho hlasu. Agni mu odstrčila hlavu tak, aby mu videla do tváre. Jej čisté, mladé oči mu teraz pripadali ako oči dravca. Ten pohľad odkiaľsi poznal. Čo si to povedal? Zopakuj to. Chcel by som, aby zomrela, zopakoval poslušne.“
Peter Pišťanek: Posledné skazky o Vladovi pre malých i veľkých
Marian Urban, Vydavateľstvo Fénix, Bratislava 2002
Údajne posledné voľné pokračovanie skaziek uvádza táto, nazvaná Vyhnanstvo. „Po rokoch šťastnej a múdrej vlády sa Vladovým protivníkom s vynaložením urputného úsilia a pomocou rozmanitých zlomyseľných intríg konečne podarilo znechutiť Veľkého tak, že sa rozhodol načas odstúpiť z trónu. Uchýlil sa do svojej skromnej vidieckej chalúpky, kam poznali cestu len jeho najvernejší. - Tam, kde odsudzujú nevinného, stáva sa časť otčiny jeho vyhnanstvom - hovorieval Vlado, keď ho prišli navštíviť priatelia z jeho družiny. - Veď sa raz vyjaví, u koho bola pravda! - A Vladovi verní sa sklonili pred jeho skromnou, no rozhodnou odovzdanosťou.
Rob Grant: Colony
Penguin Books, 2001, kniha v anglickom origináli
Druhý sólo pokus polovice autorského tímu seriálu Červený trpaslík, po rozpade sci-komického impéria Grant/Naylor. Ľudstvu hrozí vyhynutie, hviezdo-osadníci vyrážajú smerom k novému domovu v dokonalej utópii. Strih. Vždy sa niečo pokazí, každý plán má chybu a svet je plný idiotov a zlosynov. Zatvorte tých „výberových“ do jednej živej kozmickej lode a k novej Zemi nedorazíte vďaka pohonu, ale asi tone modlitieb. Možno. Grantov vydavateľ sľubuje aj Colony II. Už vo februári 2004. Možno.
Stratená v ľaliách. Antológia slovenskej duchovnej poézie
Vydavateľstvo SSS, Bratislava 2002, zostavili Ján Litvák a Robert Bielik
Výber básní renomovaných i menej známych a neznámych slovenských básnikov dvadsiateho storočia si kladie za cieľ priblížiť širokému čitateľskému publiku skutočné duchovné rozmery modernej slovenskej poézie - ponúka publikáciu najnovší katalóg Knižného klubu Index. Vo výbere sa preto vedľa seba ocitli klasici, málo publikovaní básnici katolíckej moderny i súčasní autori. Knihou chcú vyplniť medzeru po podobných výberoch a chcú najmä mladých ľudí upozorniť na skutočné hodnoty slovenskej poézie.