BRATISLAVA - Slovenským vyjednávačom za oblasť poľnohospodárstva sa na septembrových rokovaniach so zástupcami Európskej únie podarilo dosiahnuť úpravu produkčných kvót na zemiakový škrob a izoglukózu. Upraviť by sa mal aj národný strop pre poskytovanie výpomocí pri spracovaní rajčín a broskýň.
Navyše v priebehu prvých troch rokov po začlenení je únia ochotná Slovensku zvýšiť podiel investičných výpomocí pri projektoch na rozvoj vidieka z doteraz plánovaných 40 na 50 percent a zvyšuje sa aj maximálny strop pre malé farmy zo 750 na 1000 eur. Informovalo o tom ministerstvo pôdohospodárstva s tým, že s ohľadom na vyjednanie priaznivejších produkčných kvót aj pre ostatné komodity zástupcovia únie na posledných rokovaniach naznačili aj možnosť rozšírenia referenčných období.
Doteraz únia chcela pre nových členov určiť kvóty len z obdobia do záveru roku 1999. Aktuálne sa už ale začína hovoriť aj o rokoch 2000 a 2001, kde slovenská produkcia po dlhých rokoch stagnácie začala rásť. Zreálniť sa to má až na politických rokovaniach, ktoré majú prebehnúť v novembri.
V prípade zohľadnenia roku 2000 by sa tak mohla zvýšiť slovenská kvóta na mlieko, zemiakový škrob a izoglukózu. V prípade zohľadnenia roku 2001 by Slovensko mohlo čakať vyššiu kvótu u mlieka a izoglukózy, rovnako aj u hovädzieho a oviec.
Slovenská strana na rokovaní požiadala o zmenu referenčného obdobia aj pre ďalšie komodity, pri ktorých sa v rokoch 2000 a 2001 zvýšila produkcia. Ide o plodiny na ornej pôde, tabak či ľan. Pre oblasť vinohradníctva z posledných bruselských rokovaní vyplýva, že Slovensko by malo v záujme dosiahnutia čo najvyššej plochy vinohradov výrazne zintenzívniť ich výsadbu.
Únia totiž zdôrazňuje, že do dňa vstupu má Slovensko právo vysádzať vinice bez obmedzenia. Dňom začlenenia bude táto oblasť už prísne obmedzovaná. Odborníci odporúčajú, že zaregistrovať by sa mali do celkovej slovenskej plochy aj tie vinohrady, ktoré v súčasnosti slúžia iba na vlastnú spotrebu. Z registrácie totiž nevyplýva žiadna povinnosť. (tasr)