O bližšiu informáciu sme požiadali LÝDIU PAGÁČOVÚ z Ústredného daňového riaditeľstva.
Kto podáva majetkové priznanie?
„Fyzické osoby, aj podnikatelia, aj fyzické osoby nepodnikajúce, ktoré majú na území Slovenska trvalý pobyt alebo majú povolenie na trvalý pobyt. V majetkovom priznaní fyzické osoby uvádzajú majetok, ktorý vlastnia doma a v zahraničí. Fyzická osoba je povinná podať majetkové priznanie v prípade, ak vlastní nehnuteľný majetok nadobudnutý od 1. septembra 1999 v súhrnnej hodnote vyššej ako 1,5 milióna korún. Je povinná podať majetkové priznanie aj vtedy, ak vlastní hnuteľný majetok a majetkové práva a iné majetkové hodnoty, ktorých súhrnná hodnota je vyššia ako 1,5 milióna, pričom doba nadobudnutia majetku nie je rozhodujúca.“
Čo sa považuje za hnuteľný majetok?
„Hotovosť v slovenskej alebo cudzej mene, vklady v bankách na Slovensku aj v zahraničí. V majetkovom priznaní sa uvádza len ten druh majetku, za ktorý boli splnené podmienky pre podanie majetkového priznania. Napríklad, ak niekto vlastní nehnuteľný majetok nadobudnutý od 1. septembra 1999 v hodnote vyššej ako 1,5 milióna korún a vlastní hnuteľný majetok, majetkové práva a iné majetkové účasti v súhrnnej hodnote nižšej ako 1,5 milióna korún, v majetkovom priznaní uvedie iba nehnuteľný majetok nadobudnutý od 1. septembra 1999. Hnuteľný majetok, majetkové práva a iné majetkové hodnoty v majetkovom priznaní neuvádza.“
Majetok môžu mať aj deti. Kto za ne podáva priznanie?
„Za fyzické osoby nespôsobilé na právne úkony a za maloleté deti, ak sú vlastníkmi majetku, za ktorý majú povinnosť podať majetkové priznanie, podáva majetkové priznanie ich zákonný zástupca, opatrovník alebo pestún. Za maloletého sa považuje fyzická osoba do dovŕšenia 18. roku. Deň po dni dovŕšenia 18. roku veku fyzická osoba nadobúda plnoletosť. Pred dosiahnutím tohto veku sa plnoletosť nadobúda len uzavretím manželstva. Plnoletosť fyzickej osoby povinnej podať majetkové priznanie sa skúma ku dňu lehoty na podanie majetkového priznania, teda k 31. októbru 2002.“
(lsz)