výšku 177 miliónov eur, príspevok Slovenských elektrární 17 miliónov eur. Vyplýva to z Návrhu stratégie čerpania finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov, ktorý vypracovali v Atómových elektrárňach Bohunice. Projekt rieši udržanie vysokej úrovne prevádzkovej bezpečnosti a spoľahlivosti blokov elektrárne V-1 až do posledného dňa prevádzky, a zároveň aj zmiernenie sociálneho dosahu na pracovníkov po jej odstavení. Tvorcovia projektu uvádzajú, že obavy zo straty zamestnania kvalifikovaného personálu by mohli viesť k ich predčasnému odchodu z elektrární, čo by následne mohlo ohroziť jadrovú a prevádzkovú bezpečnosť elektrárne V-1 a mohlo by to znamenať aj stratu licencie pre prevádzkovateľa práve pre nedostatok kvalifikovaného personálu.
Jedným z cieľov projektu je preto zabezpečiť istoty pre personál, ktorý je v elektrárni nevyhnutný. Po odstavení elektrárne príde postupne o prácu 1144 jej zamestnancov a asi 2000 pracovníkov dodávateľských organizácií. Súčasne s odstavením sa vytvoria nové činnosti a nové pracovné príležitosti, ich počet sa bude pohybovať v rozmedzí od 206 do 327 miest. Dodávateľské organizácie s vytvorením nových pracovných miest nepočítajú. Zmiernenie dosahu odstavenia elektrárne V-1 by bolo možné podľa projektu minimalizovať sústredenou podporou rekvalifikácie dotknutých zamestnancov, zakladaním nových firiem, podporou podnikania, vytvorením štartovacích aktivít nových podnikateľských subjektov i reštrukturalizáciou existujúcich podnikov.
Podľa kompetentných pracovníkov Atómových elektrární Bohunice by prijímateľom finančnej pomoci boli elektrárne a Trnavský samosprávny kraj. Riaditeľka Úradu Trnavského samosprávneho kraja novinárov informovala, že o osude finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov je už rozhodnuté a ich prijímateľom by mala byť Regionálna rozvojová agentúra Trnavského kraja. (tasr)