
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA – Do armády sa hlási veľa mladých ľudí. Všetci očakávajú, že sa budú mať podstatne lepšie ako doteraz. Podľa pracovníkov ministerstva je záujem o službu v armáde taký vysoký, že si vojaci môžu vyberať len tých najlepších.
Aj Andrejovi Petríkovi (25) z Bratislavy sa na armáde páčia peniaze a možnosť vyriešiť si bytovú otázku. „Som ženatý, čakáme dieťa a bývame u svokrovcov v maličkej izbe. Plukovníkovi na vojenskej správe som všetko porozprával a povedal, že tam je možnosť vybaviť to,“ povedal Petrík, ktorý teraz zarába 8-tisíc korún. „Taký desiatnik si môže zarobiť 12– až 15-tisíc čistého,“ tvrdí.
Armáda by podľa plánov ministerstva obrany mala byť úplne profesionalizovaná do roku 2006.
Minister obrany Jozef Stank predpokladá, že ak pôjde všetko súčasným tempom, môže to byť už o rok skôr.
Dovtedy však ešte musí získať 8-tisíc ľudí do funkcií poddôstojníkov a mužstva. Plán na tento rok bol nájsť 1500 nových profesionálnych vojakov. Do dnešného dňa sa ich už prihlásilo 1420.
Najviac záujemcov sa do armády hlási v regiónoch s horšími sociálnymi podmienkami.
Podľa náčelníka štábu personálneho manažmentu Generálneho štábu Jaroslava Kuču je na východnom Slovensku záujem až sedemnásobne vyšší, ako sú možnosti ozbrojených síl. Zaujímavé je podľa neho to, že medzi záujemcami nie je prevaha nezamestnaných.
„Nebolo to ani naším cieľom. Naším záujmom je získať tých nadpriemerných,“ povedal Kuča. Záujem o službu v armáde bol na východe vždy vyšší ako v ostatných častiach Slovenska. „Čím ďalej na západ, tým je ten záujem nižší,“ potvrdzuje Vladimír Vagaš z ministerstva. Zamestnanci vojenskej správy si to vysvetľujú väčším množstvom pracovných príležitostí.
Najmenší plat, ktorý si profesionálny vojak vo vojsku zarobí, je približne 14-tisíc korún v hrubom. K nemu sa však pripočítavajú rôzne príplatky a ďalšie sociálne výhody. Od 1. januára 2003 budú vojaci bez vlastného bytu dostávať navyše dvojnásobok životného minima ako príspevok na bývanie. Podľa predstaviteľov ministerstva sú aj tieto výhody príčinou veľkého záujmu.
Pre mnohých je ďalším lákadlom možnosť zúčastniť sa na zahraničných misiách, v ktorých sú už vojaci platení v dolároch. Najväčší záujem je o službu v útvaroch zaradených do síl rýchlej reakcie.
Nedostatkom je malý počet služobných bytov pre budúcich profesionálnych vojakov. Namiesto nich sa ráta s využitím ubytovní.
Druhou stránkou profesionalizácie je nutnosť prepustiť približne 6-tisíc vyšších dôstojníkov. Len na budúci rok bude musieť armádu opustiť 2400. ROMAN PATAJ