
Pápež a nad ním portrét José María Escrivu de Balaguer. FOTO - REUTERS
VATIKÁN - Pápež Ján Pavol II. včera vysvätil španielskeho duchovného, zakladateľa katolíckej organizácie Opus Dei, Josého Maríu Escrivu de Balaguer. Mnohých tým nadchol, mnohých však pobúril: Opus Dei považujú za tajnostkársku a elitársku organizáciu, ktorá sa podobá na sektu.
Ján Pavol II. Escrivu vysvätil na slávnostnej omši na Námestí svätého Petra vo Vatikáne. Na omši bolo viac ako 200 000 veriacich a v priamom prenose ju prenášalo 27 televíznych spoločností. Na námestí bolo tiež sedem talianskych a traja španielski ministri, vrátane ministerky zahraničia Any Palaciovej.
Abbé Escrivá de Balaguer sa narodil 9. januára 1902 v Barbastre v severnom Španielsku a 2. októbra 1928 založil laickú organizáciu Opus Dei (Božie dielo), ktorej cieľom je uplatňovanie viery v každodennom živote, predovšetkým v rôznych svetských povolaniach.
Opus Dei šíri medzi kresťanmi všetkých stavov taký spôsob života, ktorý úplne zodpovedá ich viere, a to hlavne posväcovaním ich práce. Vo svete má teraz táto organizácia 80 000 členov, predovšetkým laikov.
Madridský denník El País nedávno uverejnil názor teológa Juana Josého Tamayaa-Acostu, ktorý hovorí, že „vysvätenie zakladateľa organizácie, ktorá má teraz vo Vatikáne najväčší vplyv, poteší hlavne zástancov vnímania „katolicizmu so silným politickým a ekonomickým vplyvom“, ale zarmúti tých, ktorí sú pre katolicizmus „pluralistický, tolerantný, kritický a zameriavajúci sa na sféry činnosti, ktoré nie sú stredom pozornosti.“
Podľa agentúry AFP je Opus Dei, zdôrazňujúca myšlienku duchovného rozmeru v každodennom živote, považovaná za najmocnejšiu katolícku lobistickú organizáciu združujúcu elitu veriacich.
Niektorí členovia organizácie sa dobrovoľne rozhodli pre celibát, a to aj napriek tomu, že nie sú kňazmi. Svoje zárobky dávajú organizácii a často žijú v spoločných príbytkoch. Ženy a muži tam bývajú oddelene.
Organizácia na jednej strane priťahuje množstvo kritiky, na druhej ale mnohí obdivujú pokoru jej členov. Pápež Ján Pavol II. bráni organizáciu, lebo tá podľa neho obhajuje tradičné morálne hodnoty, na ktoré sa v modernom svete často zabúda.
Podklady pre vysvätenie pripravila vatikánska Kongregácia pre otázky vysvätenia. O „vatikánskej továrni na svätých“ je známe, že kandidátov schváli často až po viacročnom preskúmaní ich života. Svoje stanovisko potom odovzdá formou doporučenia pápežovi, ktorému prináleží konečné rozhodnutie. Ak pápež návrhy prijme, ceremónii vysvätenia už nič nebráni.
Ján Pavol II. už vysvätil podľa agentúry AP 456, podľa agentúry Reuters 468 ľudí a požehnal 1267 ľudí, zatiaľ čo počas celých predchádzajúcich dejín katolíckej cirkvi bolo za svätých vyhlásených 300 a za požehnaných 1310 ľudí.
(čtk, r)