Posledný posudok nám otvorí cestu do Európy

V stredu zverejní Európska komisia hodnotiacu správu, ktorá odporučí prijať desať kandidátskych krajín, Slovensko bude medzi nimiV stredu zverejní Európska komisia zrejme poslednú hodnotiacu správu o Slovensku. Pre náš vstup do Európskej únie bude mať ...


Makroekonomické ukazovatele kandidátskych krajín

































V stredu zverejní Európska komisia hodnotiacu správu, ktorá odporučí prijať desať kandidátskych krajín, Slovensko bude medzi nimiV stredu zverejní Európska komisia zrejme poslednú hodnotiacu správu o Slovensku. Pre náš vstup do Európskej únie bude mať kľúčový význam.

Pôjde už o šieste hodnotenie (posudok v roku 1997 a pravidelné hodnotiace správy od roku 1998) našej pripravenosti na členstvo v únii. Na rozdiel od predchádzajúcich nebude posudzovať iba pokrok za posledný rok, ale zhrnie úspechy a neúspechy od roku 1997, keď začala s uverejňovaním posudkov. Správa bude sprístupnená o týždeň skôr, aby mali členské štáty dosť času na preskúmanie jej obsahu. To všetko sú neklamné znaky toho, že pravidelná hodnotiaca správa 2002 bude posledná svojho druhu. Odporučí, aby sa s desiatimi kandidátskymi krajinami v decembri ukončili prístupové rokovania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotiace správy zostavuje komisia na základe informácií z viacerých zdrojov. Časť jej poskytnú kandidátske krajiny, časť delegácie komisie v uchádzačských krajinách, mimovládne organizácie či podniky. Informácie čerpá aj zo správ a rezolúcií Európskeho parlamentu a z hodnotení medzinárodných finančných inštitúcií.

Výsledný dokument má okolo 100 strán. Podrobne hodnotí plnenie tzv. kodanských kritérií, ktoré sú podmienkou vstupu. Posudzuje politickú a ekonomickú pripravenosť krajiny, stav prijímania európskej legislatívy, administratívne kapacity nevyhnutné na jej implementáciu a vynucovanie a celkovú schopnosť štátu prevziať záväzky vyplývajúce z členstva v únii.

Spolu s posudkami komisia zverejňuje aj strategický dokument, ktorý sumarizuje závery obsiahlych posudkov na všetkých kandidátov a vyvodzuje z nich smery ďalšieho vývoja v procese integrácie.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčania komisie nie sú definitívne, prax však ukázala, že pre našu integráciu majú rozhodujúci význam.

Prvé posudky vydala komisia v júli 1997. Odporučila v nich, aby sa rokovania začali so šiestimi krajinami. Slovensko, ktoré ako jediná krajina nesplnilo politické kritériá, medzi nimi nebolo. Decembrový summit v Luxemburgu stanovisko komisie potvrdil. O vstupe do EÚ začali rokovať Česko, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Estónsko a Cyprus.

Podobne sa odporúčania komisie obsiahnuté v pravidelných hodnotiacich správach naplnili aj v roku 1999. Komisia vtedy navrhla rozšíriť rokovania o vstupe o Slovensko, Litvu, Lotyšsko a Maltu, podmienečne aj o Bulharsko a Rumunsko. V prístupovom procese navrhla uplatňovať princíp diferenciácie. Decembrový summit v Helsinkách dal komisii za pravdu. Rozšíril rokovania o ďalších päť krajín a ukončil tak členenie na prvú a druhú skupinu kandidátov.

SkryťVypnúť reklamu

Závažný krok urobila komisia v roku 2000, keď v strategickom dokumente navrhla tzv. cestovnú mapu, podľa ktorej budú krajiny rokovať tak, aby rozhovory ukončili do konca roku 2002 a mohli sa zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu v júni 2004. Najvyšší predstavitelia únie na summite v Nice s návrhom súhlasili.

V novembri 2001 postrčila Európska komisia integračný proces o ďalší krok dopredu. Navrhla scenár, ktorý v prvej vlne rozšírenia počíta až s desiatimi krajinami. Následný summit v Laekene návrh odobril a prvýkrát menoval vyvolené krajiny.

V tohtoročných hodnotiacich správach by mala komisia odporučiť ukončiť rokovania so Slovenskom, Českou republikou, Poľskom, Maďarskom, Slovinskom, Estónskom, Litvou, Lotyšskom, Maltou a Cyprom do konca roka. Posledné slovo budú mať opäť politici 24. - 25. októbra na summite v Bruseli. S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou nebude ich rozhodnutie v rozpore s odporúčaním Európskej komisie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  5. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  2. Čo vám nikto nepovedal o kráse, materstve a ADHD dospelých
  3. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  6. Príďte do Piešťan na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom
  7. Víno z LESOV SR žiari: Úspech na Vienale 2024
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 292
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 673
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 234
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 922
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 524
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 248
  7. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 2 592
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 582
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu