Najlepšie je s mamou a otcom je názov výstavy fotografií, ktorú si môžu pozrieť obyvatelia niekoľkých miest Slovenska – na ich centrálnych námestiach – netradične vo veľkých dopravných kontajneroch. Výber prác trinástich popredných slovenských fotografov otvorili na bratislavskom Námestí SNP a na košickom Námestí osloboditeľov v pondelok.
Do 11. októbra ponúkne okoloidúcim sondy zo života rodín, ktoré si osvojili deti z detských domovov alebo sa one starajú. Obrazy radosti detí v kruhu ich blízkych sú podľa organizátorov dokladom toho, že pre deti nie je dôležité, či ich ľúbi vlastná, alebo nová mama – hlavné je, že dostávajú lásku. Organizátor výstavy – občianske združenie Návrat sa pre netradičné spojenie dopravných kontajnerov a krehkého sveta detstva rozhodlo zámerne. Studený kov a teplo lásky majú podľa predsedu OZ Návrat Marka Roháčka ľudí najmä šokovať. Pripomenúť im, že existujú inštitúcie ako detské domovy, ktoré sú občas vytiahnuté na „námestie“ spoločnosti. Dočasná pozornosť však ich situáciu nezmení. Zaujímavý fotografický projekt tak chce apelovať na verejnosť. Ukázať cez radosť niekoľko desiatok adoptovaných detí smutný osud 6000 malých obyvateľov detských domov na Slovensku.
* Na prvej slovenskej expozícii sa predstavuje bulharská výtvarníčka Albena Šteniovska, ktorej výstavu sprístupnili v Bulharskom kultúrnom stredisku v Bratislave. Jej piktoriálne abstraktné kompozície v podobe 27 obrazov predstavujú najnovšiu tvorbu pod názvom Egloff. Maliarka a módna dizajnérka Šteniovská (1968) absolvovala niekoľko vysokých škôl. Od roku 1997 je členkou Únie bulharských výtvarníkov. Žije a tvorí v Sofii.
Jej výstava potrvá do 15. októbra, keď je plánovaná módna prehliadka jej kostýmov.
* Jeden z najúspešnejších súčasných českých grafikov a autor českých bankoviek Oldřich Kulhánek vystavuje v týchto dňoch výber zo svojej tvorby a niekoľko premiérových diel v bratislavskej Galérii Michalský dvor. Expozícia je prierezom Kulhánkovej tvorby od šesťdesiatych rokov s témou doby nabitej udalosťami až po súčasnosť a jeho koncentráciu na detail. Premiéru majú i grafiky z cyklu Prohibitá, ktoré boli ako jeden z prvých prípadov komunistickej genocídy ducha odsúdené na likvidáciu. Milovníci výtvarného umenia na výstave nájdu v cykle Ecce homo úvahy o začiatku a konci ľudskej bytosti a súbor mužských aktov pod názvom Parabola, v ktorých autor inšpiráciu ľudským telom transformuje na vyjadrenie nových významov. V doteraz nevystavovaných Erotických hrátkach autor zobrazuje nielen ľudské telo, ale i jeho funkčnosť. Napriek vysokému kreditu svojej tvorby Kulhánek priznáva, že vždy očervenie, keď si jeho diela prezerá lekár či anatóm.
Súčasťou predajnej výstavy, ktorá potrvá do 27. októbra, bude aj cenovo najdostupnejšia kolekcia exlibrisov. Návštevníci si tu môžu kúpiť aj fiktívne bankovky 100 000-dolárovú a 10-šilingovú z cyklu Funny money.
Už ôsmy raz pripravilo Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene výstavu Huby. Do nedele tím mykológov, tradične vedený Stanislavom Glejdurom, zhromaždil pre výstavu svoje aktuálne nálezy, zhruba tisícku exemplárov dvesto druhov predovšetkým z hôr v strednej časti Banskobystrického kraja. Súčasťou výstavy bude v popoludňajších hodinách mykologická poradňa a súťaž o najväčší počet prinesených druhov húb. Podľa S. Glejduru horúce leto a upršaná jeseň sľubujú bohatú úrodu húb a výsledkom môže byť prezentácia druhového bohatstva a krásy húb v slovenskej prírode. Cieľom je však aj rozšírenie vedomostí o hubách a vzdelávanie hubárov v bezpečnom rozpoznávaní jedovatých druhov. Súťažiaci hubári svoje nálezy musia doplniť údajmi o dátume a nálezisku – pohorie, najbližšia obec, dreviny porastu. Prinesené huby budú uložené v herbári múzea a budú súčasťou mapovania výskytu húb na Slovensku.
KOŠICE
Vernisážou diel českých maliarov žijúcich na Slovensku v košickom Slovenskom technickom múzeu otvorili v metropole východu tohtoročné České dni 2002. Výstava má názov Imprese, podzim, jeseň a na jej príprave sa podieľala regionálna organizácia Českého spolku na Slovensku v Košiciach. Božena Augustínová, Jitka Bezúchová-Mošková, Květoslava Fulierová, Zdeněk Hošek, Věruna Melčáková-Juneková, Eva Linhartová, Ladislava Snopeková, Miloš Šimurda, Blanka Votavová, Pavel Vavrys a Marta Vavrysová vytvorili vystavené diela počas vlaňajšieho maliarskeho sympózia v Banskej Štiavnici. Diela českých umelcov s nádychom jesennej melanchólie budú môcť záujemcovia vidieť do 13. októbra.
(tasr, sita)