
Minister financií František Hajnovič a šéf Hewlett Packard Peter Weber po podpise zmluvy o dodávke štátnej pokladnice. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA - Takmer dva roky trval výber firmy, ktorá vybuduje pre štát počítačový systém na riadenie toku verejných peňazí. V stredu večer ho ukončil minister financií František Hajnovič podpisom zmluvy so spoločnosťou Hewlett Packard o dodávke systému pre štátnu pokladnicu.
Štát zaplatí firme 1,04 miliardy korún, spolu s DPH 1,28 miliardy, za to, že do 14 mesiacov postaví systém šitý na mieru pre tri tisícky štátnych užívateľov a stovky účtov štátnych a verejných inštitúcií.
Výsledná cena je o 160 miliónov korún nižšia, než Hewlett Packard ponúkol v poslednom - neverejnom kole súťaže a na jej poklese sa dohodlo ministerstvo s firmou v záverečných rokovaniach. „Urobili sa výnimočné opatrenia z hľadiska konštrukcie ceny tak, aby firma vyšla v ústrety ministerstvu financií,“ vysvetlil Peter Weber, riaditeľ slovenského Hewlettu. „Dohodnutá cena (…) nám dáva dôvod veriť, že sme dosiahli dobrú dohodu, výhodnú pre štát,“ zhodnotil minister.
Porazený konkurent Hewlettu spoločnosť Siemens Business Services neplánujú ďalej spôsob výberu spochybňovať právnou cestou. „Určite sa o to nebudeme usilovať. Nebudeme donekonečna presviedčať, že naše riešenie je lepšie,“ povedala hovorkyňa Siemens Business Services Katarína Porubská. „Samozrejme, že nie sme spokojný s výsledkom, ale akceptujeme ho,“ dodala.
Podobne reagoval Kekeši, riaditeľ firmy IBM Slovensko, ktorej minister neumožnil zapojiť sa do záverečného kola výberu. „Sme sklamaní, že krátky čas pred nástupom novej politickej garnitúry prišlo k podpísaniu takejto zmluvy napriek tomu, že sme deklarovali, že naše riešenie je o 360 miliónov lacnejšie,“ vyhlásil šéf IBM.
Od štátnej pokladnice sa očakáva optimálne riadenie a plánovanie výdavkov štátu a z toho vyplývajúce úspory. Bude zamestnávať 130 ľudí, pričom o nešpecifikovaný počet pracovníkov sa znížia stavy na ministerstve financií a v Národnej banke Slovenska, ktoré časť svojich činností odovzdajú novej inštitúcii. Ročné náklady na prevádzku pokladnice dosiahnu podľa Hajnoviča 140 miliónov korún.
Teoretickú možnosť zvrátiť tender má ešte Úrad pre verejné obstarávanie, prípadne Najvyšší kontrolný úrad. Oba na podnet IBM začali prešetrovať spôsob výberu. Minister Hajnovič nepredpokladá, že by ho výsledky kontroly mohli spochybniť.
Výber dodávateľa na štátnu pokladnicu má za sebou štyri kolá verejnej súťaže, ktorú zakaždým vyhral Hewlett Packard, ale Úrad pre verejné obstarávanie rozhodnutie súťažnej komisie zrušil. Neskôr sa z rozhodnutia ministerstva financií zmenila verejná súťaž na neverejné rokovanie. Dôvodom bola podľa Hajnoviča časová tieseň, ktorú spôsobilo predlžovanie tendra. JURAJ JAVORSKÝ