blokov jadrovej elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach. Použitie peňazí je naplánované na štyri roky, fond sa však Trnave otvorí až v roku 2006.
Riaditeľka úradu rozvojovej agentúry Renáta Zmajkovičová prezradila, že peniaze použijú na riešenie sociálnej situácie v regióne. Existuje rámcový projekt, ktorý ráta s výstavbou priemyselných parkov, ale aj s rozvojom agroturistiky. Cieľom projektu je zapojiť do odstraňovania sociálnych dôsledkov odstavenia elektrárne obce, mestá a podnikateľov vrátane Slovenských elektrární.
Sociálne dosahy tvorili jeden z hlavných argumentov politických odporcov odstavenia elektrárne. O prácu v samotných elektrárňach totiž príde zhruba 1100 zamestnancov, ale nie naraz. Samotné odstavenie blokov v rokoch 2006 a 2008 je totiž odborne náročnou operáciou, vyžadujúcou si kvalifikovanú pracovnú silu.
Práce spojené s odstavením budú trvať niekoľko rokov a podobne ako prevádzku elektrárne, aj jej odstavenie bude sledovať Úrad jadrového dozoru. Peniaze, ktoré má čerpať trnavská samospráva, môžu zamedziť aj neželaným sociálnym efektom, pre ktoré vznikla aj občianska iniciatíva v okolitých obciach, žiadajúca od vlády prehodnotenie termínu odstavenia.
Vláda rozhodla v roku 1999 o odstavení dvoch blokov elektrárne V-1 v rokoch 2006 až 2008. Prvá etapa prepúšťania zamestnancov sa očakáva až v roku 2007, ďalšie v rokoch 2009 a 2012. O prácu by malo prísť okrem samotných zamestnancov aj dvetisíc ľudí z dodávateľských firiem.
(lsz, tasr)