Schrödera podporiť USA pri prípadnej jednostrannej vojenskej akcii proti Iraku.
Pozorovatelia si všímajú, že pri príležitosti sviatku si prezidenti oboch krajín George Bush a Johannes Rau vymenili „priateľské posolstvá“, ktoré naznačujú obojstrannú vôľu vzájomné rozladenie prekonať. Bush pripomenul dlhoročné priateľské vzťahy oboch krajín. Rau zase na slávnosti v Drážďanoch ocenil podporu spojencov pri zjednotení krajiny. „Amerika oslavuje tento významný deň spolu s Nemeckom. Pri uskutočňovaní nášho spoločného cieľa - slobodného zjednoteného Nemecka - stáli Spojené štáty pevne na strane nemeckého ľudu,“ uviedol v blahoprajnom posolstve Rauovi americký prezident. Zdôraznil, že dlhoročné spojenectvo „vytvorilo pevnú základňu na to, aby sme sa vyrovnali i s novými výzvami“.
Rau vysoko ocenil pomoc USA pri prekonávaní rozdelenia Nemecka a uistil, že Nemecko si uvedomuje svoju zodpovednosť. „Za to, že sa presadili ideály slobody a demokracie, musíme byť vďační aj našim priateľom a spojencom. A my na to nezabudneme,“ uistil Rau.
Koordinátor nemecko-amerických vzťahov na nemeckom ministerstve zahraničia Karsten Voigt označil včera Bushovo posolstvo za dôkaz názorovej zhody a tesnej spolupráce oboch krajín. „Očakávanie Američanov z roku 1990, že zjednotené Nemecko bude ich blízkym spojencom, bolo správne a zostáva správne i naďalej,“ povedal.
Za dôkaz prekonania roztržky v nemecko-amerických vzťahoch je považovaná i prítomnosť bývalého prezidenta USA Billa Clintona na vyvrcholení včerajších osláv - slávnostnom odhalení zrekonštruovanej Brandenburskej brány v Berlíne. (čtk)