
Iracké ženy sa modlia za Saddáma Husajna. Svet sa však blíži ku kompromisnej dohode o novej - tvrdšej rezolúcii. FOTO - REUTERS
Text novej rezolúcie predložila Amerika a Veľká Británia. Ich návrh počíta s použitím všetkých možných prostriedkov, pokiaľ Bagdad nebude plniť svoje povinnosti. Pôvodný text však čakajú zmeny. Z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN sú dvaja za rezolúciu. Čína by zrejme nehlasovala proti, Rusko a Francúzsko váhajú.
Kompromis naznačil britský premiér Tony Blair, ktorý je považovaný za jediného skutočného spojenca Ameriky. Británia podľa neho trvá na novej dôraznej rezolúcii OSN o Iraku ešte pred tým, než tam vstúpia zbrojní inšpektori. Z dvoch včerajších Blairových vyhlásení však nie je jasné, či naďalej trvá na jedinej rezolúcii, ktorá by obsahovala i hrozbu silou. Tým naznačil, že nevylučuje ani kompromis založený na francúzskom návrhu dvoch rezolúcií. Prvá by mala obsahovať podmienky inšpekcií a druhá sankcie za prípadné neplnenie.
V Londýne sa teraz neoficiálne hovorí, že členovia Bezpečnostnej rady sa dohodnú na presnom texte oboch rezolúcií, ale zatiaľ prijmú len prvú, ktorá stanoví nový režim inšpekcií. Druhá, ktorá povolí použitie sily, by mala byť oficiálne prijatá, keby na ňu poskytli Iračania dôvod prípadnými obštrukciami.
Podľa Londýna to je cesta, ako súčasne zúžitkovať ústretovosť Moskvy a zároveň vyhovieť pôvodnej anglo-americkej požiadavke. Rusko bolo pôvodne proti akejkoľvek novej rezolúcii. Teraz jeho minister zahraničia uviedol, že by nové rozhodnutie Bezpečnostnej rady prijal, ale mala by sa vzťahovať len na podmienky práce inšpektorov. Američania s Britmi zase chcú, aby bolo od začiatku jasné, že v prípade obštrukcií môžu použiť proti Iraku silu.
Pokiaľ by bol návrh prijatý nezmenený, musel by Irak pred štartom inšpekcií a najneskôr do 30 dní od prijatia rezolúcie písomne nahlásiť stav svojich zbrojných programov. Inšpektorom by musel umožniť aj neobmedzený prístup do všetkých miest a nerušené vypočúvanie všetkých vytypovaných Iračanov. Bezpečnosť inšpekcií by zaisťovali medzinárodné bezpečnostné sily.
Bagdad opakovane zdôrazňuje, že rezolúciu v tejto podobe odmietne rešpektovať. So zbrojnými inšpektormi sa dohodol na ich návrate od polovice októbra. Obe strany chcú dodržiavať zostávajúce rezolúcie OSN. O výsledkoch schôdze vo Viedni mal informovať včera členské krajiny OSN šéf zbrojných inšpektorov Hans Blix.
Zdržanlivý je aj zvyšok stálych členov Bezpečnostnej rady, v ktorej okrem USA a Veľkej Británie zasadajú ešte Rusko, Francúzsko a Čína. Zmenu návrhu rezolúcie požaduje Paríž a Moskva, ktorá dokonca pochybuje, či je nejaká ďalšia rezolúcia vôbec potrebná. Peking zdôrazňuje potrebu riešiť krízu mierovou cestou, ale proti navrhnutému textu by v rade podľa všetkého nehlasoval.
(reuters, čtk)