
Na Kube bilancujú škody, ktoré spôsobil hurikán Lili. Štyritisíc obydlí už nebude slúžiť svojim majiteľom. FOTO - TASR/AP
Hurikán postupuje z Kuby, kde spôsobil ťažké škody a zranil niekoľko osôb. Americké úrady sa okrem ničivých účinkov vetra obávajú aj prílivových vĺn, ktoré by mohli dosiahnuť výšku až 3,5 metra.
Hoci hurikán začal slabnúť, meteorológovia stále hovoria, že je potenciálne veľmi nebezpečný. Mali by ho sprevádzať lokálne tornáda.
„Toto je vážne. Hurikán je stále veľmi silný a rýchly. Bude to hrozné,“ povedala denníku The New York Times hovorkyňa krízového štábu v Louisiane Debbie Conradová.
Obyvatelia postihnutých oblastí pripravovali svoje obydlia na príchod ničivého vetra. Utesňovali okná, dvere, odvážali cenné predmety do vnútrozemia k svojim príbuzným.
Miestne úrady potvrdili, že niekoľko, hlavne starších občanov odmietlo opustiť domovy. „Čakáme tu, priviazal som manželku o stôl, modlím sa a dúfam, že prežijeme,“ povedal 91-ročný starček v Grand Islande v štáte Lousiana. Aj on aj jeho žena zažili už niekoľko hurikánov a vždy zostali doma a modlili sa. Podľa nich je modlitba jediný spôsob ako prežiť. Dúfajú, že sa im vyplatí aj v prípade prvého amerického hurikánu v tomto storočí.
Diaľnice sa postupne začali vyprázdňovať, ľuďom, ktorí nestihli evakuáciu, radšej odporučili zostať doma. Niektorým oblastiam Lousiany hrozí, že sa nad ich hlavami preženie prírodná katastrofa už po druhýkrát v tomto týždni. Pred niekoľkými dňami ich postihla tropická búrka Isidore.
V ohrození sú aj ropné plošiny v Mexickom zálive. V posledných dňoch ropné spoločnosti podnikli niekoľko bezpečnostných opatrení, aby zabránili hrozbe ich zničenia a prípadnej ekologickej katastrofe.
Medzinárodné letisko v New Orelanse naďalej pracuje, aj keď dispečeri očakávajú, že s blížiacim sa hurikánom Lili začnú postupne sťahovať lietadlá z oblohy.
Do oblasti sa presúvajú aj tisícky záchranárov, lekárov a na veľký nápor sú pripravené aj poisťovacie spoločnosti. (tasr, reuters)