
Bývalý minister spravodlivosti Jaroslav Bureš 1. októbra naštartoval v Prahe prezidentskú kampaň, akú doteraz mohli vidieť českí občania skôr v krajinách, kde sa volí hlava štátu priamo. FOTO - ČTK
t, exministri spravodlivosti Motejl a Bureš a možno aj bývalý šéf diplomacie Šedivý.
Rozhodnú poslanci a senátori
Keďže prezidenta volí snemovňa a senát, závisí osud kandidátov od dohovoru straníckych sekretariátov. Všetky tri vládne strany síce pred voľbami sľubovali, že ľudia budú voliť prezidenta priamo, zmena ústavy, ktorá by to umožnila, sa však odkladá na neurčito. Je ťažké zbaviť sa podozrenia, že predvolebný sľub nepadol za obeť mocenským kalkulom v ČSSD. Sociálni demokrati sú totiž momentálne pri chuti: aj keď vo voľbách dostali tridsať percent, majú premiéra, skoro všetkých dôležitých ministrov, šéfa dolnej komory parlamentu a chceli by aj Hrad. Prichystali preto aj akési prezidentské primárky - v nich môžu sociálnodemokratického kandidáta spoločne zvoliť členovia strany a nestraníci.
Muži konsenzu
Keby sa na tomto referende zúčastnilo veľa ľudí, mal by asi najväčšiu šancu na oficiálnu nomináciu ČSSD Otakar Motejl. Populárny vdovec obhajoval počas normalizácie disidentov. Po revolúcii šéfoval Najvyššiemu súdu a v Zemanovej vláde robil ministra spravodlivosti. Skoro nikomu neprekáža - už do Zemanovej vlády šiel s podporou ODS, teraz zase môže v druhom kole volieb počítať napríklad s podporou malej Únie slobody. Možno aj preto sebaisto vyhlasuje, že v kampani nehodlá „tajtrlíkovať“.
Ďalší nestraník od sociálnych demokratov Jaroslav Bureš však už nič nenecháva na náhodu a v stredu rozbehol prezidentskú kampaň. Na tlačovke rozdával oficiózne fotografie a svoj volebný program, ktorý je zmesou populistických nezmyslov (podpora športu) a rozumných vecí: napríklad sľub nepliesť sa súdom pod nohy, ako to občas robí prezident Havel, a s prípadnou milosťou počkať až na koniec súdu. Ešte tento mesiac Bureš vyrazí na propagačné turné po českom vidieku. Niektorí sociálni demokrati ho však podozrievajú, že má väzby na ODS - tej sa zase pre zmenu nebude páčiť jeho komunistická minulosť. Preto sú Motejlove šance o niečo väčšie.
Prevaha ČSSD
Mocenská prevaha ČSSD je taká, že ďalšie kandidatúry nestoja za viac než jednu-dve vety. Bývalá štvorkoalícia sa ani nedokázala zhodnúť na jednom kandidátovi - unionisti chcú navrhnúť bývalého ministra zahraničných vecí Jaroslava Šedivého, ľudovci už nominovali Petra Pitharta. Ten si už dlho nacvičuje rolu prezidenta. Vicepremiér a vplyvný sociálny demokrat Pavel Rychetský Pithartovi verejne odkázal, že „nemá šancu“.
Podobne je na tom zatiaľ aj Václav Klaus, hoci ešte radí počkať, ako o mesiac dopadnú doplňovacie voľby do senátu. ODS sa v nich však sotva posilní tak, aby sa Klaus vrátil do hry. Od skončenia opozičnej zmluvy ODS a sociálna demokracia nemajú nič, s čím by mohli medzi sebou obchodovať.
Ústup zo slávy?
Papierovým favoritom teda zostáva jeden z dvojice Motejl a Bureš. Inými slovami - prezidentom sa asi stane muž, ktorý neuráža a ktorý nebude vyčnievať. V takom prípade čaká Pražský hrad ústup zo slávy. Neprávom: prezident doteraz vyvolával záujem hlavne tým, že sa volá Havel. Že má vo svojich rukách niektoré kľúčové právomoci, predovšetkým faktický monopol na vymenovanie ústavných sudcov a vedenie centrálnej banky, si česká verejnosť za desať rokov vlastne nevšimla.
PRE SME - DANIEL KAISER, česká redakcia BBC, Praha
Miloš Zeman hľadá cestu späť
Kandidáti socialistov Motejl a Bureš sú muži konsenzu, čo sa o Milošovi Zemanovi povedať nedá. Bývalý premiér tri roky zamestnával novinárov rečami o svojom odchode z politiky. Neprešlo však ani štvrť roka a Zeman hľadá cestu späť. Na chalupe sa u neho striedajú stranícki priaznivci, ktorí Zemanovu kandidatúru propagujú v provládnom denníku Právo.
Premiér Špidla sa však zrejme definitívne rozhodol zbaviť sa svojho učiteľa. Minireferendum vraj vymyslel, aby mohol eliminovať Zemana. To je logický predpoklad - expremiér má povesť hrubiana a šancu zabodovať mimo strany má len veľmi malú. Preto tiež hovorí, že by nastúpil až v druhom kole, keby sa ukázalo, že iní kandidáti sú nepriechodní.
(dk)