
Prvých desať replík antických umeleckých diel sa v týchto dňoch stalo základom Múzea antiky v Trenčíne. Sú darom gréckej vlády a prejavom úcty spisovateľovi Vojtechovi Zamarovskému, ktorý sa venoval aj starej gréckej kultúre. Prostredníctvom Veľvyslanectva helénskej republiky v Bratislave boli plastiky odovzdané trenčianskemu múzeu. Trenčín je rodným mestom V. Zamarovského. FOTO TASR - ŠTEFAN PUŠKÁŠ
BRATISLAVA – Nelegálny obchod s chránenými druhmi rastlín a živočíchov dosahuje vo svete ročný obrat 5 miliárd dolárov. Po drogách a zbraniach je tretím najziskovejším.
Úmrtnosť živočíchov pri transporte je veľmi vysoká. Zo sto exemplárov papagájov prežije maximálne päť. Pašeráci ich schovávajú do plastových fliaš, prevážajú v igelitových vreciach, neštítia sa podávať im uspávacie prostriedky. Odmenou za úspešne realizovaný tranzit sú nemalé provízie – hodnota niektorých druhov papagájov sa pohybuje od 400-tisíc do 1,5 milióna korún, orol skalný má cenu okolo 500-tisíc Sk. Slovensko je tranzitnou krajinou, cez ktorú sa chránené druhy dostávajú do krajín západnej Európy.
Podľa hlavnej inšpektorky Útvaru inšpekcie ochrany prírody Slovenskej inšpekcie životného prostredia Beáty Múčkovej majú pomerne dobre zmapovanú sieť ľudí, ktorí sa na pašovaní podieľajú. Problémom pre nich zostáva preukázanie viny. Za nedostatočnú považuje aj spoluprácu s policajnými a colnými orgánmi. Nevylučuje ani prepojenie medzi nimi a pašerákmi. (tasr)