BRUSEL – Európska komisia budúci týždeň pravdepodobne odporučí prijať do Európskej únie desať kandidátskych krajín. Bude to Slovensko, Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Cyprus a Malta.
V „strategickom dokumente“, ktorý pravidelne sprevádza posudky kandidátskych krajín, komisia podľa všetkého navrhne do konca roku ukončiť rokovanie o podmienkach pristúpenia. Poukáže ale aj na slabiny a nedostatky kandidátov a navrhne, aby ich pod prísnou kontrolou komisie odstránili do okamihu vstupu v roku 2004.
Hlavným posolstvom komisie bude uznanie, že všetkých desať krajín spĺňa politické kritériá pre členstvo v únii. Tie ekonomické a legislatívne by mali splniť do okamihu pristúpenia. Individuálne posudky na jednotlivých uchádzačov nebudú len „fotografiou“ vývoja od minulého roku, ale akýmsi zhrnutím od roku 1997, keď boli zverejnené prvé posudky.
Posudky a „strategický dokument“ prerokuje kolégium komisárov v stredu 9. októbra. Zverejnené budú dopoludnia, len čo ich komisia odovzdá poslancom Európskeho parlamentu.
Od tohto okamihu sa pre desať krajín začne odvíjať dramatická záverečná etapa prístupových rozhovorov. Prvým míľnikom bude zvláštny bruselský summit únie 24. – 25. októbra, venovaný výlučne rozšíreniu.
Členské štáty únie by mali na najvyššej úrovni schváliť odporučenie komisie a dohodnúť sa medzi sebou na spoločných pozíciách voči uchádzačom v takých citlivých veciach, ako je budúce rozdelenie výdavkov z rozpočtu únie medzi 25 členov.
Na jednej strane teda bude „pätnástka“ na čele s predsedajúcim Dánskom, na druhej desiatka viac či menej jednotných adeptov. Kdesi medzi nimi bude pozícia Európskej komisie.
Rokovať sa bude po desiatich líniách, ktoré sa budú vzájomne prepletať a ovplyvňovať. Diplomati a úradníci si to predstavujú ako nepretržitý maratón a zatiaľ si lámu hlavu s jeho organizovaním – niečo také únia ešte nezažila.
Nie je vylúčené, že najcitlivejšie problémy budú vyriešené až na najvyššej úrovni na kodanskom summite (12. – 13. decembra). Tam, kde sa nepodarí nájsť technické dohody, bude musieť prísť k dohode politickej.
Proces môže ešte vykoľajiť prípadný negatívny výsledok írskeho referenda o ratifikácii Zmluvy z Nice vyhláseného na 19. októbra. Destabilizovať ho môže aj zle namiešaný kokteil zložený z mierových rokovaní o Cypre, nedobrého posudku na Turecko, tureckých volieb a prípadne vojny proti Iraku.
(čtk)