Tridsaťjedenročný basketbalista NBA Vin Baker, ktorý cez leto prestúpil zo Seattlu do Bostonu, zaplatil 10 000 dolárov, aby mohol mať na drese svoje obvyklé číslo 42. Doteraz ho totiž v tíme Celtics nosil Kedrick Brown. O desať rokov mladší Bakerov nový spoluhráč ustúpil a z voľných čísiel si vybral päťku.
V rozhovore pre denník Boston Herald 211 cm vysoký krídelník Baker povedal: „Začal som štyridsaťdvojku nosiť už na univerzite a vydržalo mi to celú kariéru. Mohol by som povedať, že mi to číslo prináša šťastie.“ Na prvom tréningu mu však veľa šťastia neprinieslo. Zranil si malíček na ľavej ruke a zvyšok tréningového zápasu sledoval z lavičky. (tasr, oš)
PUSAN - Japonec Kosuke Kitadžima pokoril na 14. ázijských hrách v kórejskom Pusane najstarší plavecký svetový rekord. Čas Američana Mika Barrowmana z olympijských hier v Barcelone 1992 na 200 m prsia stlačil o 19 stotín sekundy a ako prvý plavec planéty sa dostal pod hranicu 2:10 min. V polovici trate plával Kosuke ešte 1,3 sekundy pod hranicou svetového maxima, no napokon sa stopky zastavili „len“ na čase 2:09,97.
A to sa Kitadžima na augustových PanPacifických hrách trápil so zraneným ramenom. Na včerajší výkon však rameno na prekvapenie nemalo žiadny vplyv. „Vôbec som netušil, že som taký rýchly. Až po dohmate som si uvedomil, že som zaplával svetové maximum,“ priznal zaskočený japonský plavec, ktorý podľa agentúry Reuters dvojstovku nijako špeciálne netrénoval.
Kitadžima je prvým Japoncom za posledných 30 rokov, ktorý dokázal vytvoriť svetový rekord. Naposledy sa to podarilo Nobutakovi Tagučimu na prsiarskej stovke. „Je to skvelý pocit. Teraz skúsim dosiahnutý čas ešte zraziť dole. Najlepšie ešte do konca tejto sezóny. Napríklad na budúcoročných majstrovstvách sveta v Barcelone, znamenalo by to totiž aj majstrovský titul,“ želá si 20-ročný Kitadžima. Na prsiarskej dvojstovke druhý Japonec, ktorý pokoril svetové maximum. Päť ráz sa menili tabuľky po dohmatoch Masaru Furukawu, ten posledný však Furukawa vytvoril v Tokiu pred 47 rokmi. (rh)