Nebol exil ako exil

Keď sa povie slovenská exilová literatúra, aj odborníkovi zíde na um nanajvýš niekoľko mien a diel, ktoré sa pomaly dostávajú do domáceho kontextu, alebo ho dopĺňajú ..

Keď sa povie slovenská exilová literatúra, aj odborníkovi zíde na um nanajvýš niekoľko mien a diel, ktoré sa pomaly dostávajú do domáceho kontextu, alebo ho dopĺňajú, ak ide o spisovateľov, ktorí sa umelecky vyprofilovali ešte pred svojou emigráciou - Hronský, Dilong. Vcelku však táto literárna tvorba - za totality nedostupná a nikde nespomínaná - ostáva napriek viacerým ponovembrovým výskumným štúdiám a informatívnym prehľadom kdesi na okraji záujmu. Chápe sa skôr ako kuriózum než ako integrálna súčasť slovenskej kultúry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Medzery v poznávaní našej spisby v zahraničí zapĺňa slovníkové dielo Petra Cabadaja Slovenský literárny exil (Matica slovenská, Martin 2002), v ktorom autor uverejňuje portréty Slovákov, činných literárne, až z 26 krajín. Našiel ich dokonca v Zambii alebo v Indonézii. Pravda, nie v každom prípade šlo o exil a o literatúru čisto umeleckú (slovenskí misionári v exotických krajinách písali zväčša náboženské knihy), no Cabadajovou zásluhou ostáva, že z tohto hľadiska zmapoval celý svet.

Autor v prológu periodizuje slovenský exil na päť etáp, zodpovedajúcich politickým, štátoprávnym či vnútroštátnym zmenám: roky 1939 - 1945, 1945 - 1950, 1950 - 1960, 1960 - 1967 a 1968 - 1990. Pri hľadaní príčin odchodu alebo úteku do zahraničia, ktorý prebiehal organizovane len roku 1945, iba opatrne píše o exile, oficiálne nazývanom ľudácky. Bolo však treba povedať jasne: niektorí spisovatelia, resp. publicisti sa tak skompromitovali s režimom slovenského štátu, že sa báli trestu. Cabadajovi tieto exily splývajú napríklad s exilmi demokratických politikov (Hodža, Lettrich, Kvetko atď.) a aj vnútri jednotlivých personálnych hesiel mi chýba určitá diferenciácia (Ďuricova kniha, ktorá vyvolala búrlivé diskusie, keď z nej nacionalisti urobili školskú učebnicu, ostala bez akéhokoľvek komentára).

SkryťVypnúť reklamu

Encyklopedická časť je triedená podľa jednotlivých štátov a osobné heslá abecedne, pričom ich štruktúra je trochu odlišná od bežnej slovníkovej štruktúry. Autor v záhlaví okrem charakteristiky činnosti uvádza dáta a miesto narodenia, prípadne úmrtia, pseudonymy (chýba Strmeňov - Karol Békényi) a rok emigrácie, čo veľmi uľahčuje orientáciu. Pred vlastným profilom osobnosti vymenúva vo výbere jej dielo vytvorené ešte na Slovensku, v ďalšom texte hesla je v skratke načrtnutá činnosť v exile vrátane publicistickej a organizačnej, a na konci najdôležitejšia literatúra o osobnosti, niekde aj nejaký príznačný citát z toho-ktorého autora.

Cabadaj nikde nehodnotí, iba konštatuje, lebo mu záleží najmä na tom, aby zhromaždil čo najviac materiálu. V tomto získal prvenstvo, veď v takom rozsahu sa to doteraz nikomu nepodarilo. V závere dokonca uverejnil register slovenských knižných vydavateľstiev, edícií, novín, časopisov a kalendárov v zahraničí. Sám vie, že tvorba našich emigrantov nespĺňa vždy náročnejšie umelecké kritériá, no na druhej strane mnohé odborné práce - do knihy sú totiž zaradení nielen spisovatelia, ale aj historici, prekladatelia, autori literatúry faktu - dočkali sa uznania aj v cudzine.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 703
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 492
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 509
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 492
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 504
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 013
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 181
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu