čerpania pôžičky EFSAL od Svetovej banky.
Prvý pokus o splnenie tohto kritéria má už konsolidačná neúspešne za sebou. Pred niekoľkými týždňami zrušila takzvaný pilotný projekt, ktorým chcela odpredať zdedené dlhy od štátnych bánk v hodnote 13,3 miliardy korún. Tender sa skončil napriek tomu, že jeho príprava trvala viac ako rok a súťaž sa dostala až do finále. V ňom mala konsolidačná možnosť posúdiť konkrétne ponuky domácich aj zahraničných záujemcov.
Podľa generálneho riaditeľa Slovenskej konsolidačnej Milana Šikulu boli dôvodom zrušenia pilotného projektu organizačné chyby. Šikula označil aj vinníka - mal ním byť jeho námestník Pavol Szemzö. „Rokoval len s poradcami, ktorí naše interné predpisy a legislatívu až tak dobre nepoznajú,“ tvrdí Šikula. Tak sa podľa neho stalo, že zahraniční záujemcovia o tender nemohli splniť jeho podmienky, čo napokon viedlo k zrušeniu súťaže. „Bolo tu niekoľko vážnych problémov, ktoré by urobili konečný výsledok napadnuteľným,“ doplnil Šikula. Szemzö bol krátko po zrušení tendra odvolaný.
„Nikto z účastníkov súťaže tender nespochybnil. Jeho priebeh bol plne v súlade so zákonom,“ reagoval na obvinenia Szemzö. Najlepšiu ponuku podľa podmienok tendra dala Penta Group. „Objektívne sa dá povedať, že vyhrala, ale zrejme bola neželateľným víťazom,“ tvrdí Szemzö.
Podľa odborníkov konsolidačná zrušením tendra ohrozila splnenie podmienky Svetovej banky. Šikula však verí, že nový pilotný projekt sa podarí uzavrieť do konca júna. Medzi záujemcami podľa neho aj naďalej figurujú známe zahraničné firmy.
Záujemcovia o nový tender však už nebudú kupovať to, čo konsolidačná ponúkala v prvej súťaži. Balík pohľadávok sa zredukoval o troch dlžníkov (košické firmy Fakon, Tempus a Iskoza), ktorých dlhy predstavovali vyše 300 miliónov korún. Podľa Šikulu bol pri týchto firmách predpoklad, že sa im podarí vymaniť sa z dlžníckej pozície. Ich vyňatie z balíka pohľadávok malo motivovať aj to, že boli veriteľmi štátu. Náznaky klientelizmu v prípade jednej z týchto spoločností potvrdzuje obchodný register. Z neho vyplýva, že v orgánoch firmy Fakon figuroval otec košického primátora Zdenka Trebuľu.
Ďalšou zmenou pilotného projektu sú aj podmienky tendra. Na rozdiel od prvého tendra musí záujemca preukázať niekoľkoročnú prax v správe pohľadávok v niekoľkých štátoch. Slovenské firmy sú tak fakticky zo súťaže diskvalifikované. Podľa neoficiálnych informácií je to účinný spôsob, ako sa vyhnúť tomu, že tender opäť vyhrá „neželaný“ víťaz.
JURAJ JAVORSKÝ