BRATISLAVA - Necelých deväť mesiacov po vzniku Úradu pre finančný trh navrhuje ministerstvo financií jeho zrušenie. Podľa návrhu, ktorý rozoslalo na medzirezortné pripomienkovacie konanie, má od začiatku budúceho roka prevzať všetky jeho kompentencie nový orgán - Úrad dohľadu nad finančným trhom.
Nový zákon v podobe, v akej ho pripravil rezort financií, zásadným spôsobom mení spôsob menovania členov úradu a „zmäkčuje“ aj spôsob ich odvolávania.
Kým podľa platnej legislatívy vymenúva predsedu a členov rady úradu vláda, jej súhlas by podľa predloženého návrhu mal stačiť len na odsúhlasenie predsedu rady, navrhnutého šéfom rezortu financií. Pri obsadzovaní ďalších troch z celkových piatich postov v rade má potom minister financií voľnú ruku. Kandidáta na zvyšné miesto člena rady navrhuje Národná banka Slovenska.
Navrhovaný spôsob menovania je podľa viacerých odborníkov na kapitálový trh výrazný zásah do nezávislosti úradu. Na rozdiel od zákona o Úrade pre finančný trh už pritom nemôžu byť členovia rady odvolaní v prípade, že svoju funkciu prestanú vykonávať. Stať sa tak bude môcť len za predpokladu, že budú právoplatne odsúdení, pozbavení spôsobilosti na právne úkony, v prípade vážnych zdravotných problémov alebo konfliktu záujmov.
Predseda Úradu pre finančný trh Jozef Makúch sa včera odmietol k návrhu ministerstva financií vyjadriť. „Návrh je ešte v pripomienkovom konaní. Naše návrhy by som nechcel medializovať, využívame svoju zákonnú možnosť,“ povedal.
Podľa informácií denníka SME vypracoval úrad v spolupráci s ďalšími odborníkmi svoj návrh novely platného zákona, ten však skončil na úrovni štátneho tajomníka ministersva financií. Namiesto neho úrad dostal na pripomienkovanie návrh na založenie úplne nového úradu.
Jeho kompetencie sú prakticky totožné so súčasnými kompetenciami Úradu pre finančný trh. Jeho úlohou tak bude naďalej vykonávanie dohľadu nad kapitálovým trhom a poisťovníctvom, hoci vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala vytvoriť spoločnú inštitúciu pre dohľad nad bankami, sporiteľňami, subjektami kolektívneho investovania, poisťovníctvom a obchodmi s cennými papiermi.
K významnej zmene má však dôjsť v spôsobe financovania úradu. Podľa platného zákona je úrad rozpočtovou organizáciou, ministerskí úradníci navrhujú zmenu jeho štatútu na právnickú osobu, ktorej sa zveruje v oblasti verejnej správy výkon dohľadu. Na finančné krytie jeho fungovania tak už nemá platiť štát prostredníctvom štátneho rozpočtu, ale príspevky majú pochádzať od všetkých právnických a fyzických osôb, ktoré sú aktívne na kapitálovom a poistnom trhu - poisťovne, poisťovací makléri, správcovské spoločnosti, obchodníci s cennými papiermi, banky, burza i Stredisko cenných papierov. Odmeňovanie vedúcich predstaviteľov úradu tak už nebude obmedzované tabuľkovými kalkuláciami ako v iných rozpočtových alebo príspevkových organizáciách.
MICHAL NALEVANKO