
V okolí dediny Aračinovo na seba aj včera strieľali albánski povstalci a macedónski vojaci.
FOTO - TASR/AP
SKOPJE, BRUSEL - Severoatlantická aliancia má dnes rozhodnúť o vyslaní niekoľko tisíc vojakov do Macedónska, kde by sa mali podieľať na demilitarizácii albánskych povstalcov z Národnej oslobodzovacej armády (UCK). Zdroje NATO v Bruseli včera zdôraznili, že nepôjde ani o vojenský zásah, ani o mierovú misiu a vojaci budú vyslaní len so súhlasom oboch strán konfliktu - macedónskej vlády aj povstalcov.
NATO uvažuje o nasadení asi 3000 vojakov pravdepodobne z Veľkej Británie a Francúzska na vymedzené časové obdobie. Ich pôsobenie budú upravovať zmluvy medzi Macedónskom a príslušnými členskými krajinami NATO.
V Macedónsku sa objavila na scéne doteraz neznáma Macedónska polovojenská jednotka 2000 (MP 2000), ktorá chce krajinu „očistiť“ od Albáncov. Vyzvala Albáncov, ktorí získali macedónske občianstvo v roku 1994, aby do 25. júna opustili krajinu. MP 2000 pred desiatimi rokmi ako konšpiratívnu skupinu vytvorili Macedónci, ktorí boli v tom čase pri moci. Medzi jej členmi je údajne aj bývalý minister vnútra Jordan Mijalkov a mnohí príslušníci elitných jednotiek armády a polície. Skupina má asi 2000 členov a na „čistenie“ Macedónska od Albáncov s občianstvom získaným pred sčítaním ľudu v roku 1994 alebo bez občianstva zamestnáva žoldierov za 10 000 mariek mesačne. V tomto roku macedónske občianstvo získalo asi 120 000 Albáncov.
Povstalci UCK včera pohrozili obnovením útokov po skončení prímeria, ak na rokovaniach hlavných macedónskych strán o urovnaní konfliktu nebudú splnené požiadavky Albáncov. Macedónski účastníci rokovaní odmietli ich požiadavku na právo veta pri riešení štátnych záležitostí. „Požiadavky na (vytvorenie postu) albánskeho vicepremiéra s právom veta sú nerealistické,“ vyhlásil líder sociálnych demokratov Branko Crvenkovski.
Lídri dvoch slovanských a dvoch albánskych strán vlády národnej jednoty od konca minulého týždňa rokujú o mierovom pláne prezidenta Borisa Trajkovského. Plán ponúka Albáncom podiel na moci a amnestiu všetkým povstalcom, ktorí sa vzdajú. UCK sa na rokovaniach nezúčastňuje, do 27. júna sa však zaviazala dodržiavať prímerie. (tasr)