Bonn alebo Berlín: najemocionálnejšia debata v zjednotenom Nemecku

V článku 2 zmluvy o zjednotení Nemecka z 31. augusta 1990 stojí: Hlavným mestom Nemecka je Berlín. O niečo ďalej sa však píše: Sídlo parlamentu a vlády bude určené. Jedna veta nevylučovala druhú. Berlín mohol byť metropolou krajiny a Bonn naďalej sídlom


Reichstag - nové sídlo Bundestagu v Berlíne.



FOTO - ČTK

vlády a parlamentu. Bola to jedna z najemocionálnejších debát v zjednotenom Nemecku. Skončila sa 20. júna 1991, keď parlament tesne hlasoval za Berlín. Mesto na Spréve sa stalo sídlom ústavných orgánov.

Bonn alebo Berlín. Diskusia sa viedla v straníckych sídlach, parlamente, médiách, ale aj v krčmách a kuchyniach. Rozdelila politikov, kolegov, rodinných príslušníkov i školákov. Deň pred búrlivým zasadnutím v Spolkovom sneme demonštrovali v uliciach Bonnu obyčajní ľudia. V hre boli osudy tretiny obyvateľov Bonnu. Stotisíc ľudí z tristotisícového mesta, ktorí by sa v takmer triapolmiliónovom Berlíne stratili. Poslanci mali teraz rozhodnúť aj o nich, o tom, či títo ľudia ostanú v Bonne a budú žiť svojím doterajším životom, alebo sa kvôli rodine a práci odsťahujú o niekoľko sto kilometrov ďalej na východ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Emócie boli pochopiteľné. V hre bolo príliš veľa symbolov. Berlín bol desaťročia tým zlým a Bonn tým dobrým v nemeckých dejinách. V Berlíne pripomínajú aj budovy či pouličné osvetlenie fašistickú a komunistickú minulosť krajiny. Bonn bol provinčným až sterilným mestečkom na Rýne, ktoré sa však za 40 rokov stalo symbolom nového, demokratického Nemecka.

Nielen pre sociálneho demokrata Wolfganga Thierseho, predsedu parlamentu z východného Nemecka, však v prospech Berlína hovorila hlavne politická dôveryhodnosť. Štyridsať rokov politici sľubovali ľuďom, že raz opäť bude hlavným mestom. „Kto sa 40 rokov slávnostne hlásil k Berlínu, nemôže teraz urobiť totálny obrat. Kto sa takto správa, rúca dôveru v demokraciu, s ktorou sme my Nemci (z východu) do zjednotenia šli,“ povedal Thierse počas dramatickej parlamentnej rozpravy.

SkryťVypnúť reklamu

Za Berlín hovorili aj ekonomicko-politické dôvody. Problémy postkomunistickej časti štátu boli pre toto mesto zrozumiteľnejšie ako pre západný Bonn. Ale aj Bonn má symboliku. „Pre mňa je Bonn symbolom nového začiatku z trosiek po katastrofách nemeckých dejín 20. storočia,“ oponoval poslanec Peter Glotz. V prospech Bonnu hovorili zrozumiteľnou rečou aj vysoké finančné náklady spojené so sťahovaním, aké nemalo v histórii obdobu.

Symbolom v debate o Berlíne nebolo konca-kraja. Po politike, ekonomike a kultúre prišla na rad aj jeho geografická poloha, ktorá pre mnohých symbolizovala zmenu zahraničnej politiky zjednoteného Nemecka. Z Bonnu ste za štyri hodiny v Paríži, za tri v Bruseli. Z Berlína je to na skok do Poľska alebo do Čiech.

Ako štrnásty v poradí sa do pamätnej parlamentnej rozpravy prihlásil kancelár Helmut Kohl. Bonnskú republiku, ktorej vládol, označil za najslobodnejší, najhumánnejší a najsociálnejší štát, aký kedy existoval na nemeckej pôde. Pre Berlín mal osobné dôvody.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď som bol ako 17-ročný v roku 1947 prvýkrát v Berlíne, bolo to zničené mesto. Keby sa ma bol vtedy niekto opýtal, čo je hlavným mestom Nemecka, bol by som bez rozmýšľania odpovedal: Je ním, samozrejme, Berlín. Bol som potom niekoľko dní v Berlíne po 17. júni 1953 (povstanie vo východnom Nemecku, ktoré potlačila armáda NDR a sovietske jednotky - pozn. aut.). Keby sa ma bol vtedy niekto opýtal, čo je hlavným mestom Nemecka v plnom zmysle slova, bol by som povedal: Berlín. V roku 1987 som stál s Ronaldom Reaganom pred Brandenburskou bránou a on kričal: Pán Gorbačov, otvorte túto bránu. Keby sa ma bol vtedy niekto opýtal na hlavné mesto Nemecka, bol by som povedal: Berlín.“ Reč, ktorú aj politickí protivníci vyzdvihli mimoriadne vysoko, zakončil Kohl slovami: Hlasujem za Berlín.

SkryťVypnúť reklamu

Tak hlasoval aj Bundestag. Výsledok znel: 337 poslancov za Berlín, 320 za Bonn. Sedemnásť volených zástupcov ľudu rozhodlo, že Berlín sa stane hlavným mestom zjednoteného Nemecka so všetkým, čo k tomu patrí.

MIRIAM ZSILLEOVÁ
Zajtra - Ruské vojská odišli z Československa

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 807
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 376
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 893
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 786
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 496
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 328
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 209
  8. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 1 845
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu