
V Petrohrade otvorili Múzeum ruskej vodky, ktoré je údajne prvé a jediné na svete. FOTO - ČTK
„Hoci vodka sa v Rusku pije už okolo päťsto rokov, o kultúre pitia toho Rusi veľa nevedia,“ tvrdí jeden z troch riaditeľov múzea Sergej Čencov, pôvodným povolaním lekár. Spolu s dvoma priateľmi sa preto rozhodol pre osvetu. Trojčlenné vedenie je vraj symbolické, lebo v Rusku sa traduje, že pollitrová fľaša vodky je práve pre troch pijanov.
Nové Múzeum ruskej vodky, ktoré je údajne prvé a jediné na svete, má podľa sprievodcu Taira Kasuma pomôcť ľuďom pochopiť, čo pijú, a poučiť sa, ako treba piť. Jeho zasvätený výklad obsahuje prevažne tienisté stránky ruských dejín. Vinou opitých vojakov prehrávala ruská armáda bitky proti útočníkom z moslimského sveta, úsilie o zavedenie monopolu na vodku bolo príčinou vraždy jedného z panovníkov z rodu Romanovcov.
V Rusku sa však aj tak pilo veľa a môže za to vraj kresťanstvo. Kresťanský boh bol podľa legiend dobrý a nemal nič proti veľkej spotrebe alkoholu, hovorí sprievodca. Vodke holdovali skoro všetci ruskí panovníci, cári i cárovná. Ako tvrdia historické štúdie predstavené v múzeu, hostia z cudziny boli na cárov podnet zatváraní do jednej miestnosti, a kým nevypili všetko, čo im bolo ponúknuté, nesmeli von.
Podobný spôsob uctievania návštev, hoci v trochu kultivovanejšej forme, sa traduje dodnes. Múzeum v Petrohrade ponúka nielen dôkladné historické poznatky o vodke, ale experti poučia návštevníkov, ako sa má správne piť. Navzdory vžitému názoru, že vodka nemá žiadnu chuť, a preto sa musí piť na ex, tvrdia miestni odborníci pravý opak.
Riaditeľ múzea je presvedčený, že osveta, ktorú ponúka, môže kladne ovplyvniť úroveň alkoholizmu v Rusku. No zároveň zriadenci múzea priznávajú, že návštevníkmi sú zatiaľ prevažne cudzinci, ktorí skôr než o osvetu stoja o štýlovú reštauráciu so samovarom, s ikonami, blinami - ruskými palacinkami, kaviárom, kapelou a ukážkami národného folklóru. (čtk)