
Speváčka Lucie Bílá je Klausovou oddanou ctiteľkou a nechýbala ani na oslavách jeho narodenín, kde svojmu idolu venovala kyticu červených ruží. FOTO - ČTK
je 60. narodeniny a na fotografii s Luciou Bílou vyzerá v oboch denníkoch veľmi dobre.
Mediálny magnet
Novinári opäť nedokázali odolať predstave, že ak by o oslave Klausových narodenín na zasadnutí výkonnej rady ODS a krste novej knihy neinformovali, tak by im na prvej strane čosi chýbalo. Klaus je mediálnym magnetom. Zrejme žiadny iný český politik sa v ére po roku 1989 nenaučil tak suverénne pohybovať vo svete kamier a mikrofónov.
Mediálny lesk však neznamená, že pod ním nič nie je. Množstvo Klausových odporcov je najlepším dôkazom, že konzervatívna politika ODS má oporu v konkrétnych politických činoch a názoroch. Obdivovateľ britského thatcherizmu sa podobne ako železná lady vyprofiloval na najkontroverznejšiu osobu českej politiky. Voliči ODS ho milujú, ostatní ho preklínajú. Jeho euroskeptické poznámky idú proti prúdu a môžu pôsobiť kontraproduktívne. Zároveň sú však impulzom na diskusie, čo bude pre krajinu znamenať členstvo v únii.
Do tretice…
Za desať rokov v politike stihol byť Klaus premiérom aj šéfom parlamentu. Otvorenou otázkou je, či sa bude po Václavovi Havlovi uchádzať o post prezidenta. Zatiaľ to nepopiera ani nepotvrdzuje. Takmer vždy bol tam, kde sa robili dôležité rozhodnutia. Ako federálny minister financií rozhodoval o ekonomickej reforme - napríklad o nezabudnuteľnej kupónovej privatizácii. Bol predsedom Občianskeho fóra a inicioval jeho rozpad. V apríli 1991 vznikla ODS a Klaus je jej prvým a zatiaľ aj posledným predsedom. O rok neskôr po víťazstve v parlamentných voľbách spolu s Vladimírom Mečiarom rozdelil Česko-Slovensko.
Prišli jeho najúspešnejšie roky - Česká republika bola vzorovým transformačným dieťaťom. Ani Klaus vtedy neodolal sebaklamu, keď povedal, že „transformácia sa už skončila“. Stagnácia českého hospodárstva v druhej polovici 90. rokov ho usvedčila zo zbytočnej nadutosti. Dodnes nezmenil ani pohŕdavý pohľad na Visegrádsku štvorku, ktorá upadla do letargie v čase, keď bol premiérom.
Klaus nekončí
V roku 1997 prišiel „sarajevský atentát“. Klausovi stranícki kolegovia Jan Ruml a Ivan Pilip žiadali jeho odstúpenie z čela strany pre nepriehľadné financovanie ODS. Strana sa ocitla v kríze, premiér Klaus podal demisiu. Tí, čo mu pripravovali parte, sa však mýlili. V predčasných voľbách v roku 1998 dýchala ODS víťaznej sociálnej demokracii na krk. Dvaja nezmieriteľní - Václav Klaus a Miloš Zeman podpísali po voľbách opozičnú zmluvu, vďaka ktorej vládnu sociálni demokrati dodnes.
Včerajšiu šesťdesiatku oslavoval Klaus vo veľkom štýle. Tí, čo ho poznajú tvrdia, že sa príliš nezmenil - je nesmierne usilovný, systematický a cieľavedome pracuje na úspechu strany a svojej osoby. Tí, čo ho nemajú radi, tvrdia, že je arogantný, negativistický a príliš jednostranný.
Havel aj Zeman už ohlásili, že v politike končia. Klausove veľkolepé oslavy sú dôkazom, že sa zjavne cíti pri sile.
MAREK CHORVATOVIČ