
Stúpenec Slobodana Miloševiča bozkáva jeho portrét. Viac ako 5000 ľudí v sobotu pochodovalo k väzeniu, kde exprezidenta internovali.
FOTO - TASR/AP
Čo priniesol minulý víkend do Belehradu z ľubľanskej schôdzky s americkým kolegom Georgeom Bushom ruský prezident Vladimír Putin? Na túto otázku hľadajú tento týždeň bezúspešne odpoveď miestne médiá. Srbský premiér Zoran Djindjič po stretnutí s vysokým hosťom bez mihnutia oka oznámil, že o Haagu reč vôbec nebola, lebo je to „náš vnútorný problém“. Priznal však, že Rusko podporí Juhosláviu v rokovaniach o dlhoch s Parížskym klubom - kde je dohoda podmienená spoluprácou s haagskym tribunálom.
Je pochopiteľné, že vláda nechcela prejudikovať rozhodnutie juhoslovanského parlamentu. Avšak dilema, či Juhoslávia konečne schváli vydanie svojich občanov obvinených z vojnových zločinov, napriek tomu v týchto dňoch vrcholí. Na túto vec, tak ako na to, ktoré futbalové mužstvo je najlepšie, má každý Juhoslovan svoj názor. A tí, ktorí o tom majú rozhodnúť, ako keby sa snažili situáciu maximálne skomplikovať.
Parlamentný „jazýček na váhe“, čiernohorská Socialistická národná strana, je tvrdo proti extradícii. Zákon, samozrejme, nepodporia ani srbskí socialisti a radikáli, lebo tu ide o ich vlastnú kožu. Prezident Koštunica je vraj optimista, ale šéf diplomacie Goran Svilanovič mieni, že je ohrozená samotná juhoslovanská federácia.
Predseda srbskej vlády Djindjič očakáva, že parlament zodpovedne odpovie, či je za izoláciu, alebo za integráciu. Ak parlament návrh zákona odmietne, musí podľa Djindjiča vládnuca koalícia DOS prebrať plnú zodpovednosť za budúcnosť štátu.
Oficiálne viedli Putin s Koštunicom rozhovory o situácii na Balkáne, v prvom rade o uplatňovaní rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o Kosove, a o - ako zdôraznil šéf ruského štátu - „medzinárodnej podpore, ktorú dnes Juhoslávia potrebuje viac, ako kedykoľvek predtým“.
JZR sa k tejto situácii „dopracovala“ vlastnou vinou. Začalo sa totiž od menšieho problému - modalít spolupráce s Haagom. Nepretržitým odkladaním vyrástol oveľa väčší problém - existencia Juhoslávie. V predvečer štvrtkového rozuzlenia - nerozhodný výsledok nie je možný - do Belehradu pricestuje s poslednou ponukou žalobkyňa tribunálu Carla del Ponteová. Čo prinesie vo svojej aktovke?
PRE SME - ZDENKO POP, Nový Sad