stability a rastu, ktoré musia plniť členské krajiny eurozóny. Po novom by im stačilo stlačiť deficity rozpočtov na nulu nie v roku 2004, ale až o dva roky neskôr.
Najväčšie problémy so záporným rozdielom medzi rozpočtovými príjmami a výdavkami má Portugalsko, ktoré vlani prekročilo povolený trojpercentný podiel deficitu na hrubom domácom produkte o 1,1 percenta. Za zmäkčenie pravidiel bojuje aj Nemecko a Taliansko, kde sa schodky k stanovenej hranici blížia.
Francúzsko svoje fiškálne problémy otvorene priznáva, ťažkú hlavu si však z paktu nerobí. Komisia mu už pripravuje varovanie, aby prepracovalo budúcoročný rozpočet. Pri navrhovanom deficite 2,6 percenta podľa nej hrozí, že schodok dosiahne alebo prekročí strop.
Štatistici korigovali vyčíslenie celkového deficitu krajín Európskej menovej únie na 1,4 percenta, čo je o desatinu percenta viac ako pôvodný údaj. Prvé správy zo začiatku tohto roku hovorili o prebytku 0,2 percenta. Deficit bol vyšší oproti plánu aj v celej EÚ, oproti plánovaným 0,6 percenta vzrástol na 0,8 percenta.
Ministri financií krajín EMÚ sa ešte začiatkom septembra dohodli, že pakt sa meniť nebude. Viaceré krajiny, ktoré problémy s verejnými peniazmi nemajú, pretože kvôli plneniu kritérií prijímali nepopulárne opatrenia, sú proti. Na budúci týždeň sa však ministri znova stretnú, čo bude dobrá príležitosť pre nespokojných, aby iniciovali prehodnotenie kritérií.
Európska centrálna banka je v zložitej situácii. Nemôže vládam nariadiť, aby raz stanovené pravidlá dodržiavali, ale stále má úlohu zabezpečiť menovú stabilitu. Prezident banky Wim Duisenberg preto povedal, že podporuje stanovisko komisie, ale zároveň dodal, že dodržiavanie rozpočtovej disciplíny považuje za nevyhnutné kvôli udržaniu úrokov na súčasnej nízkej úrovni.
Makroekonóm Marek Senkovič z Istrobanky si myslí, že uvoľňovanie pravidiel eurozóny by nás nemalo utešiť a mali by sme sa naďalej pokúšať stlačiť deficit pod tri percentá. „Urobili to kvôli najväčším ekonomikám, ak by ony nemali problémy, zrejme by sa nič nemenilo,“ podotkol Senkovič. Zmena kritérií podľa neho môže uškodiť aj euru. „Kurz meny je o dôvere. Ak sa zmenia pravidlá, investori si môžu myslieť, že eurozóna je na tom skutočne zle,“ dodal analytik.
JANA BRONDOŠOVÁ
Rozpočet v eurozóne v roku 2001
podiel na HDP
Belgicko + 0,4 %
Fínsko + 4,9 %
Francúzsko - 1,4 %
Grécko + 0,1 %
Holandsko + 0,1 %
Írsko + 1,5 %
Luxembursko + 6,1 %
Nemecko - 2,8 %
Portugalsko - 4,1 %
Rakúsko + 0,2 %
Španielsko - 0,1 %
Taliansko - 2,2 %
* * *
EMÚ - 1,4 %
* * *
Dánsko + 3,1 %
Švédsko + 4,8 %
Veľká Británia + 0,8 %
* * *
EÚ - 0,8
Zdroj: Eurostat