
grafy
Investície na kapitálových trhoch strácajú na atraktivite. O nezáujme investorov svedčí vyše jedenapolročný pokles indexov najvýznamnejších svetových búrz. Kým ešte donedávna na ceny akcií vplývala vojna proti terorizmu či účtovné škandály korporácií, v týchto týždňoch si svoju daň vyberajú nepriaznivé správy o poklese ziskov firiem.
Newyorská Wall Street pondelkovým odpredajom akcií zavŕšila najhorší štvrťrok od burzového krachu z roku 1987. Od začiatku júla sa hodnota akcií na najväčšej burze sveta znížila o 1,9 bilióna dolárov, v prepočte na jedného Američana o sedemtisíc dolárov. Index Dow Jones, hlavný barometer vývoja na Wall Street, klesol na najnižšiu hodnotu od augusta 1998.
Medvedia nálada sa rozšírila aj medzi európskych investorov. Akciový index frankfurtskej burzy DAX klesol za posledný štvrťrok o 44 percent. Aj Nemci „vďačia“ za prudký prepad svojich investícií nelichotivej situácii vo firmách. Najrýchlejšie klesali ceny akcií Adidasu, Allianzu, Commerzbanky či strojárskeho kolosu Man.
Imúnny voči burzovému poklesu nezostal ani Londýn. Hodnota akcií obchodovaných na parkete vo finančnom srdci Európy klesla za uplynulé tri mesiace v priemere o pätinu. Intenzita klesania cien akcií sa v týchto dňoch stupňuje takým tempom, že pondelkový prepad sa zaradil medzi desať najhlbších v histórii burzy. Jednoznačne viedli finančné spoločnosti - poisťovňa Royal & Sun Alliance a banka HBOS, ktorých cena sa za jediný deň znížila o 8,8 percenta.
Investície do akcií sa nevyplácajú ani na burze v Tokiu. Tamojší index Nikkei klesá pozvoľna už od ázijskej krízy v roku 1998. Japonské firmy sú zamerané hlavne na export do USA a zlé správy spoza Pacifiku zrážajú ich akcie dole. Padajú napríklad akcie Toyoty, jedného z najpredávanejších áut v Spojených štátoch. (tv)