BRATISLAVA - Prekvapujúco dobré výsledky zahraničného obchodu nezmenili doterajší pohľad Národnej banky Slovenska na tempo zhodnocovania slovenskej koruny. Podľa Petra Ševčovica, vrchného riaditeľa menového úseku NBS, sleduje banka vývoj kurzu rovnako pozorne ako minulý týždeň, keď proti rýchlemu rastu koruny slovne zasiahol guvernér Marián Jusko. „Sledujeme vývoj a akonáhle dosť významne presiahne určité hranice a nebude mať tendenciu zastaviť sa a prípade sa vrátiť, tak určite zasiahneme,“ povedal Ševčovic.
Posledné údaje o zahraničnom obchode, ktoré ukázali, že exportérom sa v lete začalo viac dariť, nepovažuje Ševčovic za postačujúci dôvod meniť postoj. „Stále je deficit obrovský, a preto nevidím dôvod na nejaký optimizmus. Zatiaľ síce nie sú problémy s jeho financovaním, ale viem si predstaviť, že by boli. A silná koruna tomu neprospeiva,“ dodal Ševčovic. Upozornil, že posledné zhodnocovanie je výsledkom zmeny nálady, a nie lepších výsledkov ekonomiky: „Je za tým len očakávanie, že niekedy v budúcnosti sa pripravia také reformy a také kroky, že koruna naozaj bude mať dôvod zhodnocovať sa.“
Politika NBS by sa podľa ekonómov mala podriadiť najmä schopnosti slovenských vývozcov efektívnejšie vyrábať a prostredníctvom lepšej produktivity zmierniť cenovú nevýhodu, ktorá je výsledkom posilňovania koruny. „Pre ekonomiku je tlak na produktivitu prínosom, keďže jej zdroje, ľudské a kapitálové, sa budú využívať účelnejšie. Tiež sa zrejme potvrdí dôležitosť orientácie na odvetvia s vyššou pridanou hodnotou, kde je rast produktivity dynamickejší,“ myslí si Vladimír Vaňo, analytik Slovenskej sporiteľne.
Hoci snahu NBS brzdiť rast koruny vnímajú ekonómovia kladne, upozorňujú aj na s tým spojené vysoké náklady. „V bankovom sektore je prebytok voľných peňazí, ktorý je NBS nútená sťahovať z obehu a ukladať za úroky. Koruny, ktoré by pri intervencii predávala, nakoniec zrejme skončia späť na jej účtoch a zvýšia aj tak dosť vysoké sterilizačné náklady,“ povedal Vaňo. Na druhej strane posilňovanie koruny znamená, že rekordne vysoký objem devízových rezerv (7,5 miliardy dolárov) sa účtovne znehodnocuje. „Z hľadiska nákladov je tak NBS medzi kladivom a nákovou,“ zhodnotil Vaňo. Za najúčinnejší spôsob boja proti rýchlemu zhodnocovaniu koruny považuje spojenie intervencií na trhu a zníženia kľúčových úrokových sadzieb.
Vysoké dolárové rezervy sú v rukách NBS dostatočne silnou zbraňou, ktorou dokáže hýbať kurzom želaným smerom. „Vzhľadom na veľkosť slovenského devízového trhu je NBS nespochybniteľne najsilnejším hráčom,“ tvrdí Vaňo. O jej zásahu na trhu si preto myslí, že by sa neminul účinkom. „V prvom slede bude trh veľmi citlivo reagovať už na samotné verbálne intervencie. Pochopiteľne, vzhľadom na očakávania pretrvávajúceho tlaku na korunu je pre NBS takticky výhodnejšie nešpecifikovať žiadnu konkrétnu úroveň kurzu. Čím prekvapivejšia je intervencia, tým je účinnejšia,“ vysvetlil analytik.