Slovenskí komunisti po svojom úspechu vo voľbách chcú navrátenie majetku, o ktorý prišla KSČ po roku 1989. „Keď sa na Slovensku vracia majetok cirkvi, predsa tu nemôže ostať taký precedens, že cirkvi majetok áno a komunistickej strane nie!“ rozčuľuje sa ústredný tajomník novej parlamentnej strany KSS Ladislav Jača.
Časť majetku KSČ (na Slovensku KSS) dostala jej nástupkyňa SDĽ. Dnešní komunisti chcú z neho aspoň polovicu, aj keď okrem ideológie ich s pôvodnou KSS nič nespája. Napríklad po otázke, či sa ospravedlnia cirkvi za perzekúcie, pripomínajú, že oni nie sú nástupcami prednovembrovej KSS.
Ústavný zákon z roku 1990 vrátil ľudu majetok KSČ. „Ten zákon prakticky vyvlastnil KSS, kam išiel ten majetok?“ pýta sa Jača.
Medzi majetky, o ktoré sa cítia komunisti ukrátení, patrí napríklad budova sídla KDH na Žabotovej ulici. „Všetko tam ostalo tak, ako bolo. Ostali tam aj stoly a stoličky, ako to bolo zariadené.“
Jača spomína aj na Ústav marxizmu-leninizmu na Gunduličovej ulici, kde dnes sídli SDĽ. Aj ten patril niekedy ÚV KSS. „Weiss, ktorý tam sedel pred novembrom, tam ostal sedieť aj po novembri na tej istej stoličke.“
Jača dnes spomína aj na niekdajší „biely dom“, dnes budovu ministerstva zahraničných vecí. Keď sa KSS zmenila na KSS-SDĽ, jej predseda Peter Weiss sedel práve v tejto budove. Neskôr SDĽ kúpila budovu na Gunduličovej.
Dnes KSS žije podľa neho veľmi skromne z členských príspevkov. V centrále v Bratislave na Hatalovej ulici majú komunisti prenajaté štyri miestnosti. „Len počítač je kúpený ako nový. Ostatné, čo máme, tu je cestou prepožičania,“ povedal.
MIRKA HOROBOVÁ