
Krajský súd v Prešove sa z bezpečnostných dôvodov rozhodol pojednávať v priestoroch väznice. Počas celého procesu bude polícia strážiť aj časť ulice pred budovou. Včera nad Prešovom v čase pojednávania krúžila helikoptéra. FOTO – ČTK
PREŠOV – Mimoriadne bezpečnostné opatrenia sprevádzajú súdny proces s mužom prezývaným Lojzo Čistič, ktorý sa začal včera v prešovskom Ústave na výkon väzby. Alojz K. je na základe obžaloby Krajskej prokuratúry v Prešove súdený za trestné činy vraždy, pokusu o vraždu, nedovolené ozbrojovanie a trestný čin útoku na verejného činiteľa.
Trestných činov sa dopustil spoločne s ďalšími štyrmi obžalovanými od roku 1997 v Žiline, Martine a na ceste medzi Hrabušicami a Spišským Štvrtkom. Tu v júni 1997 samopalom rozstrieľali posádku Renaulta, osemnásťročná dievčina na zadnom sedadle strelba neprežila.
Čističovi komplici sú obžalovaní z pokusu o trestný čin vraždy formou spolupáchateľstva. Ján S. je v procese s Alojzom K. obžalovaný z trestných činov vraždy formou spoluúčasti, pokusu o trestný čin vraždy formou spolupáchateľstva a vydierania.
Na vražde šéfa žilinského podsvetia Milana Holáňa prezývaného Gorila sa mal podľa obžaloby podieľať okrem Čističa a Jána S. aj Igor L.
Krajský súd v Prešove sa z bezpečnostných dôvodov rozhodol pojednávať v priestoroch väznice. Počas celého pojednávania bude strážená aj časť Ulice kpt. Nálepku pred budovou väznice, ktorá je pre motorové vozidlá uzavretá. Včera nad Prešovom krúžila aj helikoptéra. Zástupcovia médií rozhodnutím sudcu Viliama Dohňanského nebudú môcť do pojednávacej miestnosti vstupovať s akýmkoľvek technickým zaznamenávacím zariadením.
Sedemčlenný senát Krajského súdu v Prešove na čele s predsedom Viliamom Dohňanským si na proces vyčlenil šestnásť pojednávacích dní. Za ten čas plánuje súd vypočuť 72 svedkov a štrnásť súdnych znalcov. Štvortisícstranový spis, na ktorý prokuratúra vypracovala deväť bodov obžaloby, zaznamenáva aj rad poškodených. Nikto z pozvaných sa na začiatok procesu nedostavil. Viliam Dohňanský využil v tomto mimoriadnom procese aj náhradného obhajcu, ktorý môže konať len vtedy, ak sa riadny obhajca z akéhokoľvek dôvodu na pojednávanie nedostaví.
Voči zloženiu senátu boli deň pred začatím procesu vznesené dve námietky. Alojz K. žiadal zmenu predsedu senátu. Obhajcom prekážalo, že sa jeden z náhradných sudcov dohliadajúcich na korunných utajených svedkov v praxi nezaoberá trestným právom. Obidve námietky senát zamietol ako neopodstatnené.
DARIUS IVAN