PRAHA, BRATISLAVA - Posledným komentárom v pondelok o desiatej večer sa skončilo české vysielanie Rádia Slobodná Európa (RFE). „V Českej republike síce stále existuje potreba našich správ, informácií a komentárov, ale inde je táto potreba väčšia ako tu,“ povedal korešpondentom a redaktorom RFE jej prezident Thomas Dine.
Po 51 rokoch americký Kongres prestal české vysielanie platiť. Už v roku 1993 skončila Slobodná Európa aj v Maďarsku a Poľsku.
Spustenie vysielania RFE do strednej Európy pred viac ako 50 rokmi súviselo s miestnymi nedemokratickými pomermi a malo pomáhať šíreniu pravdivých informácií.
Voľby 2002 sa na Slovensku skončili z pohľadu rozvoja demokracie dobre. Slovensko smeruje do NATO, a preto je otázne, či americký Kongres bude aj naďalej platiť vysielanie RFE na Slovensku. Rádio tu má svoju pobočku so stálymi korešpondentmi.
Riaditeľ Slobodnej Európy Daniela Bútora však hovorí, že „Damoklov meč“ v podobe ukončenia vysielania na Slovensku zatiaľ nad rádiom nevisí. „Rozhodnutie o zrušení českej pobočky padlo už pred siedmimi rokmi,“ povedal. Navyše slovenské vysielanie má vyššiu počúvanosť ako české.
Česká, slovenská, ale aj spoločná československá „slobodka“ mali podľa niekdajšieho riaditeľa Miroslava Neoveského obrovský význam: „Priniesli ľuďom v Československu to najdôležitejšie: informácie. Vyvážené, objektívne a hlavne o tom, čo sa dialo u nich doma,“ povedal. „Československé masové oznamovacie prostriedky boli ,zglajchšaltované‘, ako sa to pekne hovorí.“
V Prahe zostáva centrála RFE. Okrem krízových oblastí sveta, ako je Kaukaz či Blízky východ, vysiela Slobodná Európa do Ruska, na Ukrajinu a do Bieloruska a aj do viacerých krajín strednej, juhozápadnej a východnej Európy.
MIRKA HOROBOVÁ