Najlacnejšia liečba acylpyrínom a vitamínom C v tabletkách vyjde na 44 korún. Ak sa však chorý rozhodne pre šumivý prípravok, ktorý účinnú látku acylpyrínu kombinuje s vitamínom C, zaplatí aj 200 korún.
Odvčera je zoznam liekov, ktoré pacient v plnej výške zaplatí sám, dlhší o 180 názvov. Mnohé z nich sú voľne v predaji v lekárňach, ďalšie sú síce na predpis, ale sú určené na menej závažné alebo bežné ochorenia.
Nová kategorizácia liekov zvyšuje aj doplatok pacienta pri liekoch, ktoré stále bude čiastočne hradiť poisťovňa. Zdravotné poisťovne by tak mali usporiť 900 miliónov korún ročne. Čiastočne to pomôže aj lekárňam - za viac liekov dostanú svoje peniaze hneď, a nie s oneskorením cez poisťovne.
„Nová kategorizácia je normálny jav. Takmer každý deň sa zaregistruje nejaký nový liek, iné zase skončia, ich platnosť sa nepredlžuje. Minimálne raz do roka je preto potrebné kategorizáciu novelizovať,“ hovorí Jozef Slaný z odboru štátnej liekovej politiky ministerstva zdravotníctva. Aj neuhrádzanie liekov, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni bez predpisu, je podľa Slaného v súlade so smernicami Európskej únie.
Rozhodne trh
Dnešné pravidlá delia lieky do kategorizačných skupín podľa toho, akú účinnú látku obsahujú. V každej skupine je úhrada zdravotnou poisťovňou postavená na referenčnom lieku, ktorý platí poisťovňa v plnej výške. Spravidla je to generický liek - liek, ktorému uplynula patentová ochrana a ktorý je najlacnejší.
Za ostatné lieky v tejto skupine poisťovňa uhradí len toľko, koľko by stálo referenčné generikum. Rozdiel doplatí pacient. „Len čo zaregistrujeme nový generický liek, je v záujme šetrenia zdrojov zdravotných poisťovní zaradiť ho do zoznamu a znížiť tak celej skupine liekov referenčnú úhradu,“ hovorí Slaný.
Doplatky za jednotlivé lieky stanovilo ministerstvo ako maximálne - do 50 korún, do 100 korún, nad 100 korún. Pacient v skutočnosti môže doplácať menej. Farmaceutické firmy v úsilí udržať sa na trhu znižujú ceny, za ktoré lieky ponúkajú, až na úroveň hradenú zdravotnými poisťovňami.
Bez doplatku teda dostanete v lekárni oveľa viac liekov ako len najlacnejšie referenčné generikum.
O cene rozhodnú aj pacienti
V najbližších dňoch preto bude záležať na pacientovi - ak bude ďalej kupovať svoj liek aj za vyšší doplatok, firmy nebudú mať dôvod jeho cenu znižovať. Ak prejde na plne hradený liek alebo liek s menším doplatkom, spoločnosti možno zvážia zníženie ceny. Mnohé firmy však už dlhšie upozorňujú, že lieky predávajú s minimálnym ziskom, a varujú, že odídu z trhu.
Lekár by mal pri predpisovaní lieku pacientovi vždy povedať, či je liek, ktorý mu predpisuje, hradený, prípadne koľko bude doplácať a prečo zvolil takúto možnosť. Mnohé drahé originálne lieky majú na rozdiel od generík s rovnakou účinnou látkou menej vedľajších účinkov alebo komfortnejšiu formu.
BARBORA TANCEROVÁ