
Na snímke predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda (vľavo) s predsedom DS Ľudovítom Kaníkom. FOTO – ARCHÍV TASR
BRATISLAVA – Budúci minister práce, sociálnych vecí a rodiny bude nielen pod politickým či odborným tlakom. Spustenie dôchodkovej reformy totiž obnáša aj prerozdelenie 65 miliárd korún medzi niekoľko dôchodkových poisťovní.
O kreslo ministra práce má z koaličných strán vážny záujem len SDKÚ a jej pravdepodobným kandidátom je predseda DS Ľudovít Kaník. Nezáujem iných strán môže vyplývať z toho, že sociálne reformy budú bolestivé a že na prvý pohľad nie je toto ministerstvo dosť „lukratívne“.
Vojtech Tkáč (HZDS) to však vidí inak a hovorí, že napríklad udeľovanie licencií vybraným dôchodkovým poisťovniam môže byť finančne veľmi zaujímavé. Podľa neho je o balík 65 miliárd korún „niekoľko rovín záujemcov. Tie subjekty sa dajú dešifrovať, stačí len trocha dedukcie“. K osobe budúceho ministra sa nechcel vyjadriť.
Bývalá ministerka práce Oľga Keltošová (HZDS) sa však zneužitia peňazí neobáva. „O ich použití rozhodla vláda, tie sa nemôžu použiť na nič iné.“ Aj preto si myslí, že „momentálne je to jedno, či to bude Kaník, alebo niekto iný“. Dúfa najmä v skoré naštartovanie reformy, „keďže táto koalícia vyzerá programovo jednotná“. HZDS podľa nej už verejne prisľúbilo podporu reformným krokom v sociálnej oblasti.
Peter Zajac (OKS) vidí v prípadnom Kaníkovom vstupe do vlády skôr politický problém. Štvorkoalícia sa podľa neho rozrastie o jedného člena.
Post ministra práce pritom nepokladá za natoľko významný, pretože „dôchodková reforma je skôr vecou ministerstva financií“.
Zo svojej účasti vo vláde bude podľa všetkého ťažiť nielen Kaník, ale aj celá DS.
„Pre budúcnosť každej strany je dobré, ak má ministra,“ tvrdí Ladislav Snopko z bratislavskej organizácie. Kaník bude podľa neho spôsobilý vykonávať svoju funkciu „ako ktorýkoľek iný minister“.
Ján Langoš, ktorý je v opozícii voči Kaníkovi, sa k celej veci odmietol vyjadriť.