Šéf inšpektorov Hans Blix sa snaží dosiahnuť, aby mohli inšpektori odcestovať do Iraku v polovici októbra. V rokovaniach s Irakom pokračovali ďalej napriek výzvam USA, že treba čakať na novú rezolúciu, ktorá upresní mandát inšpektorov.
Washingtonu trvá na tom, aby bol mandát inšpektorov v Iraku „upresnený a sprísnený“. „Myslím si, že (Blix) bude musieť počkať na to, či BR OSN schváli nové rezolúcie alebo direktívy, ktoré by ho mohli prinútiť zmeniť plány,“ povedal americký minister zahraničia Colin Powell.
„Sme technickým inšpekčným orgánom BR OSN a budeme sa riadiť jej inštrukciami,“ vyhlásila hovorkyňa inšpektorov Melissa Flemingová vo Viedni. „Je lepšie diskutovať a je lepšie diskutovať teraz, ako keď tam pricestujeme, a ešte máme vyriešiť veľa vecí,“ tvrdil šéf inšpektorov. Blix po prvom dni rokovania vo Viedni dokonca vyzdvihol, že „Iračania sa maximálne snažia vyhovieť všetkým požiadavkám.“ Včera večer ešte nebolo jasné, či iracká strana ako gesto dobrej vôle odovzdala inšpektorom informácie o irackých výrobných kapacitách využiteľných na zbrojnú výrobu. Tieto informácie Irak podľa pôvodných pravidiel poskytoval vždy raz za pol roka, ale od decembra 1998, keď inšpektori navštívili Bagdad poslednýkrát, to neurobil. Nevyjasnená ostáva aj otázka prístupu k palácom irackého prezidenta Saddáma Husajna, o ktorej sa teraz vo Viedni vôbec nerokovalo. Počas posledných inšpekcií tam Husajn inšpektorom odmietol prístup.
Rokovania prebiehali na základe starších rezolúcií OSN. USA a Británia navrhli rezolúciu, ktorá počíta s tým, že inšpektorov budú sprevádzať medzinárodné ozbrojené sily a OSN bude súhlasiť s okamžitým úderom, ak Bagdad bude robiť obštrukcie.
Rezolúciou o Iraku sa zaoberá aj iracký Kongres. Úrad amerického prezidenta včera odmietol taký návrh rezolúcie, ktorá by obmedzovala vojenskú akciu v Iraku na odzbrojenie Bagdadu. Prezident George Bush požaduje „široké právomoci“. Bush v rozhovore s novinármi potvrdil, že si nepraje žiadnu rezolúciu, ktorá by mu „zväzovala ruky“. (čtk, reuters)