

Miloševič (vľavo) a Mesič (vpravo), kolegovia vo vedení bývalej Juhoslávie, sa včera stretli pred súdom v Haagu ako obžalovaný a svedok. FOTO - REUTERS
dnosti z krvavých udalostí na Balkáne v 90. rokoch a popierali ju. V procese s Miloševičom vypovedal Mesič ako svedok. Mesič bol posledným predsedom predsedníctva federatívnej Juhoslávie v roku 1991, a preto má jeho svedectvo cenu najmä z hľadiska objasnenia udalostí pred rozpadom Juhoslávie, ako aj zodpovednosti, ktorá na Miloševičovi a ďalších politikoch tejto doby leží za vypuknutie krvavého konfliktu.
Miloševič sa predtým snažil spochybniť jeho svedectvo, keď hovoril o jeho „zločineckej“ úlohe pri rozpade Juhoslávie“. Obvinil ho z rozpútania vojny v Chorvátsku a ukázal súdu videozáznam s jeho prejavom v nezávislom chorvátskom parlamente: „Myslím, že som splnil svoju úlohu: Juhoslávia už neexistuje a ja vám veľmi ďakujem,“ hovorí na nej.
Mesič zas obvinil Miloševiča, že vojnu systematicky pripravoval. „Vždy pracoval na alternatíve vojny,“ povedal včera pred súdom. Dotkol sa viacerých kľúčových udalostí pred vypuknutím vojny: napríklad Miloševičovho kosovského prejavu (1989), keď pripustil, že sa „Srbi sa chopia zbraní“. „Bolo to po prvý raz, keď niekto hovoril o alternatíve vojny,“ povedal chorvátsky prezident. Vypuknutie vojny medzi Srbskom a Chorvátskom Mesič opísal ako zrážku dvoch nacionalistických logík. Na jednej strane to bola snaha združiť všetkých Srbov v jedinom štáte, na druhej strane si Chorvátsko chcelo udržať územie.
Mesič je to prvá hlava štátu, ktorá sa rozhodla odpovedať na otázky sudcov k obvineniam proti Miloševičovi. Spočívajú vo vojnových zločinoch, zločinoch proti ľudskosti a genocíde spáchaných v 90. rokoch v troch konfliktoch na území bývalej Juhoslávie. „Šlo mu o veľké Srbsko, ktoré malo byť vybudované na ruinách bývalej Juhoslávie,“ povedal Mesič v úvode svojho svedectva.
Mesič vypovedal v druhej časti procesu s Miloševičom, ktorá je venovaná konfliktom v Bosne a v Chorvátsku a začala sa minulý štvrtok. Prvá etapa bola od 12. februára a do polovice septembra venovaná iba vojne v Kosove (1998-99). Miloševič minulý týždeň odmietol obvinenie obžaloby, že pripravil a riadil plán etnických čistiek, ktorých cieľom bolo vytlačiť nesrbské obyvateľstvo z oblastí Bosny a Chorvátska obývaných prevažne Srbmi.
Mesič ako svedok obžaloby by mal počas dvoch dní vypovedať aj o neúspešných rokovaniach medzi bývalými juhoslovanskými predstaviteľmi o zastavení vojny v Chorvátsku, ktoré v roku 1991 jednostranne vyhlásilo nezávislosť. Mohol by poskytnúť informácie z prvej ruky o postojoch balkánskych politikov v čase rozpadu federácie a o tom, ako Miloševič ovplyvňoval udalosti, ktoré viedli ku krvavým vojnám.
(reuters, čtk, kl)