
foto archív
Niekoľko mesiacov kandidátske krajiny na vstup do Európskej únie čakali, aké stanovisko zaujmú členské krajiny na americké rozhodnutie bojkotovať celosvetový tribunál pre vojnové zločiny (ICC). Bushova vláda totiž žiada úplné vyňatie svojich občanov z jurisdikcie tribunálu. Stanovisko EÚ je odvčera na svete v podobe ústupku USA a na európskych ministrov zahraničia sa sype kritika. Európski diplomati sa návrhom pokúsili zachovať ICC a zároveň aj vyjsť v ústrety Spojeným štátom, ktoré tribunál spochybňujú.
V snahe vylepšiť aj tak už dosť rozhádzané vzťahy so Spojenými štátmi vymysleli zamotaný kompromis. Signatári dohody o ICC budú mať možnosť na základe dvojstranných zmlúv s USA nevydávať amerických vojakov alebo verejných predstaviteľov ICC, ale Spojeným štátom. Dvojstranné dohody sa budú riadiť súborom obmedzení. Spočívajú na troch zásadách: zmluva sa môže týkať výlučne vojakov a úradníkov vyslaných vládou do zahraničia, americké súdy budú viazané prevziať a prerokovať každý prípad a občanom EÚ nebude zo zmluvy recipročne vyplývať rovnaká imunita.
Podľa britského denníka The Guardian návrh presadila Veľká Británia pod tlakom Washingtonu. Veľká Británia čoskoro začne vyjednávať s USA o podmienkach dvojstrannej zmluvy. Nasledovať majú Taliansko a Španielsko. „Americký nátlak priniesol svoje ovocie,“ komentoval situáciu Dick Oosting, riaditeľ bruselskej kancelárie Amnesty International pri EÚ. „Únia umožnila USA posunúť debatu z priestoru právnych princípov smerom k politickému oportunizmu,“ dodal.
Nemecko sa podpísaniu do poslednej chvíle bránilo. Minister zahraničia Nemecka Joschka Fischer súhlasil až v záujme európskej jednoty. Švédsko, Francúzsko a Belgicko ostávajú najväčšími odporcami ústupkov USA na úkor ICC.
Únia teraz čaká, či navrhovaný kompromis prijme prezident Bush. Britský minister zahraničia Jack Straw sa už vyjadril, že návrh „nie je ideálny“, píše BBC.
Nech sa súboj o zakladanie prvého celosvetového súdu skončí akokoľvek, v polčase dal vyniknúť dvom už známym skutočnostiam: že Európa dopláca na svoju roztrieštenosť, a že USA sa starajú o svoju suverenitu viac než o prevenciu vojnových zločinov. ZUZANA OČENÁŠOVÁ