
Šéf Agrofertu Andrej Babiš (druhý zľava) s bývalým premiérom Milanom Zemanom počas prípitku po podpise zmluvy o privatizácii Unipetrolu v decembri minulého roka. Podľa včerajšieho vyhlásenia ODS táto, ako aj predošlá vláda predaj Unipetrolu doslova „spackala“ a cenu, ktorú ponúkal Agrofert, už nedosiahne. FOTO - ARCHÍV
PRAHA - Skupina Agrofert Slováka Andreja Babiša nezaplatila za akcie chemického holdingu Unipetrol. Český Fond národného majetku sa s Babišom včera oficiálne dohodli na ukončení zmluvy. Privatizácia za jedenásť miliárd českých korún sa tak vracia na začiatok.
Agrofert zvíťazil v tendri o 63 percent akcií Unipetrolu v decembri minulého roka, keď ponúkol 361 miliónov dolárov. V auguste však Babiš požiadal o zmenu podmienok. Išlo najmä o zníženie kúpnej ceny, ale aj o vstup ďalšieho partnera, poľskej rafinérie PKN Orlen. Podmienkou tendra pritom bolo, že holding získa iba jedného vlastníka. Babiš svoj návrh zdôvodňoval dosahom augustových záplav, zhoršením hospodárenia dcérskych firiem Grofertu ako aj ich vzájomnými konfliktmi.
Kľúčoví ministri zmeny odmietli, a to aj pre obavy z možných žalôb zo strany ostatných záujemcov v decembrovom tendri. Najhorúcejším kandidátom okrem Agrofertu bola britská Rotch Energy, ktorá aj ponúkla vyššiu cenu. V hre boli i rakúska OMV a maďarský MOL.
Medzi šéfmi rezortov financií, privatizácie a priemyslu sa zatiaľ vedie debata o opakovaní tendra. Týmto návrhom by sa mala vláda zaoberať už budúci týždeň.
Podľa ekonómov sú dôvody ukončenia zmluvy zo strany Babiša objektívne. „O vyjednávanie by sa snažil zrejme takmer každý investor,“ povedal Roman Cenek z Atlantik FT. „Problém nie je v tom, že by Agrofert uvádzal zlé dôvody,“ podotkol Jiří Soustružník z Patria Finance. Problém je podľa neho v tom, že si Agrofert mohol takmer rok počkať a rozhodnúť sa, ako sa zachová. „Štát dal Agrofertu zadarmo opciu na kúpu Unipetrolu. Agrofert si počkal a rozhodol sa opciu nevyužiť,“ povedal Soustružník. „Tažko povedať, či by bola situácia takáto, ak by antimonopolný úrad rozhodol skôr,“ súhlasil Cenek s narážkou na sedemmesačné konanie Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže, ktorý kvôli dokumentom nedodaným Agrofertom nemohol celé mesiace fúziu vyšetrovať. Podľa analytikov Agrofert privatizáciu jednoznačne potrebuje. Vstup silného strategického partnera by pomohol vyriešiť zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu a netransparentné vzťahy medzi dcérami holdingu. Vláda však teraz kvôli horšej ekonomickej situácii Agrofertu bude nútená ísť s cenou dole. Napriek tomu by podľa analytikov nemala váhať. „Štát nie je dobrým hospodárom,“ uzavrel Soustružník.
Ukončenie zmluvy s Babišom malo pozitívne účinky na kurz akcií Unipetrolu, ktorý včera získal 3,7 percenta. Už očakávania o odchode Babiša v minulom týždni zdvihli kurz Unipetrolu o jedenásť percent. V porovnaní s cenou pred decembrovým rozhodnutím vlády o privatizácii je stále kurz o tretinu nižší. „Investrori do toho nejdú tak ostro, lebo ich možno odrádzajú horšie výsledky dcér Unipetrolu,“ myslí si Ladislav Soukup z maklérskej firmy SATI. Trh podľa neho čaká aj na ďalšie vyjadrenia štátnych úradov ako i šéfa Agrofertu. čtk a tom