
„Je mi z toho smutno,“ hovorí Oľga Žišková z Devína, majiteľka domu, ktorý musí zbúrať. „Ale neplačem. Keď som išla na miestny úrad, aj sme sa spolu zasmiali.“ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Po augustovej povodni nie je na prvý pohľad v Devíne ani stopy. Za plotmi domov je to však iné.
Zajtra začnú rúcať časť jedného z domov. Strop v obývačke drží len vďaka dreveným kolom a hranolom, ktoré podopierajú dom znútra aj zvonku. Podlaha v obývačke sa prepadla, izby sú už vypratané, domáci žijú vlastne len v kuchyni. Cez otvory po vybratých oknách občas do domu vbehne mačka.
„Dom máme od roku 1989, vzali sme si naň pôžičku. Ešte stále ju splácame a už musíme časť domu zrúcať,“ hovorí majiteľka Oľga Žišková.
Dom prerábali dlhé roky sami. Pri rekonštrukciách objavili staré klenby, ktoré dali do pôvodného stavu, panelákové okná nahradili novými, všetky peniaze, ktoré mali navyše, išli do domu. Kúpeľňa na poschodí nie je dokončená ani po trinástich rokoch a už ju nedokončia.
Historický dom opustili Žiškovci hneď po povodni, vrátili sa až po dvoch týždňoch. „Boli sme ako bezdomovci, raz nás prichýlili jedni známi, potom druhí.“ V miestnosti stále cítiť vlhkosť, teplovzdušný radiátor suší bielizeň na stojane, v dome sa inak nekúri.
„Stále mám pred očami, ako praskali steny a je mi z toho smutno. Ale nechodíme nikde plakať,“ hovorí Oľga Žišková. „Skôr v noci nemôžem spať, rozmýšľam, o čo sme prišli, čo nás čaká. Pomohli nám priatelia. Od štátu sme zatiaľ nedostali nič a nevieme, ako chcú riešiť, aby sa Dunaj nevylieval k našim domom. Keď pred tristo rokmi tento dom stavali, asi tu nebývali záplavy dvakrát do roka ako teraz.“
Väčšina peňazí z Európskej únie ide na opravy infraštruktúry, tam prúdia aj peniaze zo štátneho rozpočtu. „Nám doteraz pomohol iba Červený kríž z Kráľovej pri Senci. Poslali dvadsaťtisíc korún.“
Žiškovci sa dnes sťahujú do prenajatého bytu v Bratislave. „Museli sme obtelefonovávať realitné kancelárie, aby sme zohnali byt za prijateľnú cenu. Majiteľ bytu ma ohromne potešil. Nájomné nám znížil o päťsto korún mesačne. Pôvodne chcel prispieť postihnutým povodňami, ale zníženým nájomného pomohol nám priamo,“ povedala Oľga Žišková.
Devínčania sa boja ďalších povodní. Prognostici naznačujú, že ich bude pribúdať. „Doterajšie povodne nám zasiahli iba časť dvora. Teraz nám voda vzala aj dom.“ Hrádze popri Dunaji a Morave v tomto úseku zatiaľ nestavajú, ohradiť dom silným kamenným plotom je zbytočné. Voda by sa valila dnu cez brány.
Ďalší dom musia zrúcať na Devínskej ceste. Stojí len dva roky. Tento rok vytopilo niektorých Devínčanov už druhýkrát. Na jar a v lete. Po každej povodni ostane v izbách tridsať centimetrov blata. Izby treba vysušiť, vyčistiť, omietku obiť, dezinfikovať, nahodiť novú, vystierkovať a vymaľovať.
V Devíne v auguste zaplavilo 29 rodinných domov a 109 chát, v Devínskej Novej Vsi 70 domov. (rf)