BRUSEL - Európska únia sa konečne dohodla a uvoľnila ruky členským krajinám, aby sa mohli dohodnúť s Amerikou na postupe voči Medzinárodnému trestnému súdu (ICC). Američania súd odmietajú a žiadajú, aby ich vojakov nemohol súdiť. Súd sa tak stal jedným z dôvodov stále zložitejších vzťahov medzi Európou a Amerikou.
Kompromis včera dosiahli ministri zahraničia krajín únie. Členské krajiny teraz budú môcť uzavrieť bilaterálne dohody s Washingtonom. A budú tak môcť priznať americkým vojakom na ich území určitú imunitu pred tribunálom. „Rada (ministrov zahraničia) sa zhodla na hlavných princípoch pre nové dohody,“ povedal dánsky minister zahraničných vecí Per Stig Möller.
Text, ktorý schválili ministri, stanovil reštriktívne pravidlá pre každú bilaterálnu dohodu o trestnom súde medzi členským štátom únie a Washingtonom. „Imunite sa budú môcť tešiť len niektoré osoby,“ povedal Möller.
Dokument vylučuje zásadu naprostej beztrestnosti. Imunita prichádza do úvahy iba v prípade diplomatov a vojakov. Európania ale trvajú na zárukách americkej strany, americkí vojaci, ktorých na ich území obvinia z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, sa budú zodpovedať pred americkými súdmi.
Dokument rovnako vylučuje záruku reciprocity pre občanov Európskej únie.
Spojené štáty od polovice augusta tlačia na krajiny Európskej únie, aby s nimi podpísali dohody zaručujúce pred súdom beztrestnosť všetkým americkým občanom. Washington sa obáva, aby sa jeho vojaci nestali obeťou politicky motivovaných súdov.
Podľa analytikov je nová pozícia Európy jednoznačným pokusom o zmiernenie napätia medzi tradičnými spojencami. Na druhej strane je ale vraj tiež dôkazom, že Európa nie je schopná zaujať jasné a spoločné stanovisko.
Taliansko a Veľká Británia totiž už naznačili, že majú v úmysle americkej žiadosti vyhovieť v plnej miere, teda dať imunitu všetkým Američanom, nie len vojakom a diplomatom. Naopak napríklad Nemecko včera stále opakovalo, že imunita neprichádza do úvahy.
(čtk, reuters)