Konzervatívna opozícia CDU/CSU, ktorá má väčšinu v druhej parlamentnej komore Spolkovej rade, a hospodárske kruhy sa chystajú na rozhodný odpor proti prípadnému zvýšeniu daní.
Kancelár ale miernil úvahy o podobnom vývoji a vyhlásil, že vláda bude predovšetkým šetriť. Aj on si uvedomuje, že v situácii, keď hospodárske inštitúty predpovedajú ďalšie chmúrne vyhliadky pre stagnujúcu nemeckú ekonomiku, by vyššie dane k rastu neprispeli.
Zväz nemeckého priemyslu, ktorý má beztak zlé vzťahy s vládou, pohrozil, že s ňou preruší akékoľvek rozhovory. Predseda zväzu Michael Rogowski pripomenul Schröderov sľub, že okrem dohodnutej ďalšej etapy ekologickej dane sa žiadne iné zvyšovanie nechystá.
V minulých dňoch sa ale objavili špekulácie o zvyšovaní daní na tabakové výrobky, dane z pridanej hodnoty, dedičskej dane a obnovení majetkovej dane. Posledné dve by sa týkali predovšetkým bohatších vrstiev, čo vítajú hlavne odbory.
Ostrie sporov otupil aj minister financií Hans Eichel, ktorý pripravil návrh úsporného balíka. Ten má ušetriť v štátnom rozpočte okolo desať miliárd eur. Nevylučuje sa tiež nové vnútorné zadlženie v rozpočte na budúci rok o ďalších 13 miliárd eur.
Dane ale nekomplikujú len vzťahy rodiacej sa vlády s opozíciou a podnikateľmi. Spory sa objavujú aj medzi koaličnými partnermi. Zelení trvajú na pokračovaní závadzania ekologickej dane. To by ale znamenalo zvýšenie cien pohonných látok a paliva a elektriny. Sociálni demokrati sú ale opatrnejší.
(čtk)