Slovart, Bratislava 2002, preložil Igor Kapišinský
Jeden z najvplyvnejších mysliteľov našej doby Stephen Hawking je intelektuálny idol, známy nielen pre dobrodružnosť svojich myšlienok, ale aj pre jasnosť a vtip, s ktorými ich vyjadruje. V tejto novej knihe nás Hawking zavedie k hraniciam teoretickej fyziky, kde pravda je často zvláštnejšia ako výmysel, aby nám laickým jazykom vysvetlil princípy, ktorými sa riadi náš vesmír. Je to voľné pokračovanie Stručnej histórie času, kde 1. a 2. kapitola tvoria akýsi kameň a ostatné vetvy, ktoré sú pomerne nezávislé.
Mike Gayle: Turning Thirty
Flame 2001, kniha v anglickom origináli
Autor ako novinár na voľnej nohe prispieval do For Him Magazine, Sunday Times Style a Cosmopolitanu a je to milo vidieť aj na jeho románovej kolekcii. Ostré sledovanie života generácie X na „ostro“voch sa začalo v jeho debute My Legendary Girlfriend, pokračovalo v zábavnom opuse Mr Commitment, až sa nakoniec vyvrbilo do zvláštne rytmického opisu stavu mysle a životných situácií dnešného muža tesne pred a po tridsiatke. Knihu dostať vo vybraných predajniach s anglickou literatúrou.
Michail Bulgakov: Diaboliáda
Európa, člen LCA Publishers Group, Bratislava 2002, preložila Magda Takáčová
Príbeh hrdinu Diaboliády, úradníka Korotkova, ktorý si zle prečíta meno svojho nového nadriadeného a uvedie tak do pohybu byrokratickú mašinériu, sa v mnohom podobá osudu inej literárnej postavy, ktorej priezvisko sa tiež začína na K. Hlavný hrdina románu Franza Kafku Proces sa, rovnako ako Korotkov, bezvýsledne snaží obhájiť proti bezdôvodnému obvineniu. Každý takýto pokus však vedie k novým nedorozumeniam a obe postavy končia tragicky. Je zrejmé, že Bulgakov nepoznal Kafkovo dielo, obaja autori však boli konfrontovaní s chaosom moderného sveta a ich úzkosť bola pretavená do literárne brilantných čiernych grotesiek.
Pavel Breier, Jozef Šturdík: Korenie koreňov
Petrus, Bratislava 2002
Kniha je výslednicou silných zážitkov umeleckého fotografa a básnika-maliara. Breier ponúka štyridsaťdva unikátnych fotografických obrazov z dunajských vyschnutých ramien, doplnených korešpondujúcimi veršami maliara, grafika a ilustrátora. Spolupráca tejto dvojice má dlhú tradíciu - Breierove fotografie ilustrovali Šturdíkove básnické zbierky Polokružie či Verše na palete zo začiatku sedemdesiatych rokov. Ďalšie dôkazy blízkosti týchto dvoch autorov nenarušené ani svetonázorovou rozdielnosťou nájdeme v Breierovej knihe Odkrývanie duší. Sugestívne pohľady na umierajúce alebo už odumreté korene stromov v knihe Korenie koreňov cez estetický zážitok evokujú úvahy o zákonitostiach života.
Vilém Flusser: Komunikológia
Mediálny inštitút, Bratislava 2002, preložila Alma Münzová
Vilém Flusser je považovaný za jedného z najvýznamnejších filozofov, ktorí sa venovali komunikačným médiám. Teória ľudskej komunikácie, ktorú Flusser nazval komunikológia, tvorí centrálnu os jeho diela. Slovenské vydanie obsahuje dva základné súbory textov. Kniha nie je len unikátnym diskurzom na tému médií, ale aj duchaplnou diagnózou našej informačnej a komunikačnej spoločnosti.