BRATISLAVA - Reštitučný investičný fond v piatok predal sedem percent akcií Slovenskej plavby a prístavov späť jednému zo svojich akcionárov. Cena jednej akcie bola o 21 korún vyššia ako cena, za ktorú ju fond kúpil pred osemdesiatimi dňami od svojich akcionárov Penta Group a Istrokapitál. Transakcii, na ktorej fond zarobil 3,74 milióna, predchádzali správy o odleve likvidity z fondu úverovaním vlastného akcionára.
„Preukázalo sa, že obvinenia z tunelovania reštitučného fondu, ktoré sa v poslednom období objavili v médiách, sú neopodstatnené,“ vyhlásil Maroš Sýkora, hovorca firmy J&T, spravujúcej reštitučný fond. Bývalý zamestnanec J&T Erik Osuský dnes riadi reštitučný fond a začiatkom augusta, keď sa o podozrivú transakciu začali zaujímať novinári, nehovoril nič o spätnom odkúpení akcií. Pár hodín po prepuknutí aféry však vydala správcovská spoločnosť J&T oficiálne stanovisko s verziou, ktorú včera naplnili.
Obchod reštitučného fondu s dvoma jeho akcionármi Pentou a Istrokapitálom spočíval v nákupe päťnásobne predražených akcií prístavov. Neskôr fond vyhlásil, že existuje zmluva o spätnom predaji za výhodnejšiu cenu.
Transakciu začal vyšetrovať Úrad pre finančný trh, ktorý má podozrenie z porušenia zákona o kolektívnom investovaní. Ten reštitučnému fondu prikazuje, aby kupoval majetkové hodnoty len za najvýhodnejšie ceny, ktoré má dosiahnuť pri vynaložení odbornej starostlivosti.
Úrad pre finančný trh včera ešte nemal informácie o spätnom predaji akcií a podľa jeho hovorcu Marka Kačmára by to nemalo byť dôvodom na zastavenie vyšetrovania.
Reštitučný fond pred mesiacom kúpil od dvoch svojich akcionárov - Istrokapitálu a Penty - sedem percent akcií Slovenskej plavby a prístavov. Na jeho účte sa po tomto obchode namiesto 150 miliónov ocitli cenné papiere, za ktoré dala Penta na jar necelých tridsať miliónov.
Úverovanie vlastného akcionára odôvodňuje J&T výhodnosťou zmluvných podmienok obchodu. „V čase uzavretia obchodov disponoval reštitučný fond voľnými stopäťdesiatimi miliónmi. Vtedy ich bolo možné umiestniť na termínované vklady za úrok od 6,5 do 7,6 percenta. V rovnakom čase sa vyskytla možnosť zhodnotiť tieto peniaze kúpou akcií s dohodnutím následného predaja. Výnos z tejto operácie predstavuje 9,98 percenta,“ opísal výhodnosť obchodovania s akcionármi Sýkora z J&T.
Reštitučný investičný fond ovláda konzorcium finančných skupín J&T, Penta Group a Istrokapitál. Okrem nich má podiely vo fonde ďalších dvetisíc drobných reštituentov.