a Afganistan sa opäť vrátil medzi jeho najväčších svetových producentov.
Najmenej o 2000 ton bude tohtoročná produkcia ópia v Afganistane vyššia ako pred rokom, keď bol pri moci ešte fundamentalistický Taliban, cituje BBC britskú organizáciu Drug scope. Európske trhy, závislé od afganského ópia, zaplavuje obrovské množstvo tejto suroviny a ceny ópia a heroínu oproti minulému roku poklesli na polovicu. Odhaduje sa, že tohtoročná afganská úroda bude 1900 až 2700 ton, pričom Talibanu sa minulý rok pod hrozbou náboženského ediktu podarilo pestovanie ópia takmer zlikvidovať, znížiť na 185 ton.
Pestovanie maku ostáva zatiaľ atraktívnou voľbou pre afganských farmárov a vláda ich nepresvedčila, že majú iné a perspektívnejšie alternatívy. Sto dolárov, to je dnes v Afganistane veľký peniaz - v surovom ópiu je to asi štvrť kila, inak niekoľkomesačný plat v bežnom zamestnaní. Vláda v Kábule síce v januári vydala zákaz, ale väčšina provincií ani nemá agentúru, ktorá by ho uplatnila. Zárobky z ópia sú také lukratívne, že miestna polícia sa dá ľahko kúpiť. „Zarobili sme dobre, viac, ako by sme zarobili za desať rokov pestovania obilia alebo iných plodín,“ tvrdí Ghulám Harzát, farmár z Asadabadu.
V hornatej oblasti Konar vláda ponúkla farmárom pomoc, ak na svojich pozemkoch nevysadia zakázané makovice, ale nie dosť veľkú. Na ópiu zarobia na hektár dvadsaťkrát toľko. Pomerne jednoduché je aj dostať ho za hranice. Po zotmení sa muži s päť- až desaťkilovými balíkmi vydávajú cez nestrážené cesty do Pakistanu, kde sa v laboratóriách surové ópium spracúva. „Existujú stovky ciest a my nemáme prostriedky, aby sme ich všetky sledovali,“ tvrdí Vazír Sadík z pohraničnej stráže.
Aj keď patrí Konar medzi najväčších producentov ópia, závislosť tu prakticky nepoznajú, ópium užívajú len niekedy ako liek. Majiteľ pozemkov Rasoli, tvrdí, že drogy sú pre bohatých, ktorí si tento luxus môžu dovoliť. „My potrebujeme peniaze a oni drogy. Je to veľmi dobrý obchod,“ smeje sa. (kl)